Mt Wachusett 05- 24-03

RESULTS

 
Wachusett Mt. Road Race
Wachusett Mt., MA, May 24, 2003
1   24:50:00     265      Paul        Low              Amherst             M20-39       CMS
2   25:03:00     268      Eric        Morse            Berlin              M20-39       CMS
3   25:25:00     270      Richard     Bolt             Manchester          M20-39       CMS
4   25:42:00     430      Sean        Livingston       Barrington          M20-39       BAA
5   26:18:00     441      Greg        Colburn          Arlington           M20-39
6   26:43:00     364      Ben         Nephew           Canton              M20-39       GBTC
7   26:48:00     267      Dave        Dunham           Bradford            M20-39       CMS
8   26:53:00     440      Terrance    Shea             Somerville          M20-39       BAA
9   26:56:00     418      Francis     Burdette         Worcester           M20-39       GLRR
10  27:45:00     425      Rod         Viens            Sunapee NH          M20-39       CMS
11  28:40:00     420      Gregory     Ward             Holden              M20-39       MWRT
12  29:40:00     465      Tim         Blouin           Templeton           M40-49       GLRR
13  29:13:00     497      Bob         Johnson          Leominster          M40-49       CMS
14  29:18:00     392      Danforth    Sullivan         Jaffery             M00-19       Wesleyan U
15  30:01:00     269      Paul        Young            Andover             M20-39       CMS
16  30:17:00     412      Richard     Stockdale        Mason NH            M50-59       GCS
17  30:42:00     469      Paul        Hargreaves       N. Brookfield       M40-49       CMS
18  31:01:00     261      Kurt        Perham           Cambridge           M20-39       CSU
19  31:17:00     483      Bob         Hill             Groton              M20-39       NMC
20  31:20:00     255      Michael     Collins          Groton              M20-39       CMS
21  31:22:00     455      Suzy        West             Putney              F40-49       CSU
22  31:38:00     442      Andrew      O'Brien          Shrewsbury          M00-19
23  31:41:00     290      Kara        Haas             Burlington          F20-39       GLRR
24  32:06:00     475      Robert      Naser            Dedham              M40-49       TIR
25  32:16:00     481      Rob         Bradlee          Redding             M40-49       CSU
26  32:26:00     351      Ted         McMahon          Groton              M20-39       CMS
27  32:30:00     247      Ron         Bedard           Westminster         M20-39       CMS
28  32:30:00     439      Martin      Bures            Medford             M20-39
29  32:31:00     460      Eric        Fey              New Boston          M20-39
30  32:38:00     409      Rob         Smith            Charlestown         M20-39
31  32:52:00     367      Jonathan    Stableford       Andover             M50-59       MVS
32  32:53:00     478      Don         Slovenak         Fitchburg           M40-49       NMC
33  32:57:00     421      Bob         Zack             Sutton              M20-39
34  32:58:00     503      Mark        Fontaine         Leominster          M40-49       NMC
35  32:59:00     486      Michael     Kamac            Pelham NH           M20-39
36  33:04:00     249      Evelyn      Dong             Wayland             F00-19
37  33:09:00     319      Sheryl      Wheeler          Rhinebeck           F40-49
38  33:14:00     383      Bob         Mulvaney         Derry               M40-49
39  33:23:00     423      Marshall    Randolph         Wellesley           M50-59
40  33:30:00     363      Andrew      Novis            Newton              M20-39
41  33:42:00     449      Michael     Haas             Burlington          M20-39
42  33:47:00     501      Dick        Jardine          Keene               M40-49
43  33:52:00     443      Michael     Fairchild        Brattleboro         M50-59
44  34:10:00     362      Charlie     Herbert          Shrewsbury          M20-39       NMC
45  34:11:00     366      Tom         Bockus           Athol               M40-49       CMS
46  34:17:00     310      Donna       Smyth            Vernon              F40-49       CSU
47  34:22:00     464      Stan        Kolpa            Vernon              M50-59       CSU
48  34:28:00     496      Steve       Davis            Gloucester          M40-49       MVS
49  34:31:00     482      Heather     Kolpa            Somerville          F20-39       SRR
50  34:36:00     453      Jamie       Doucett          Andover             M40-49       CSU
51  34:37:00     426      Lee         Dickey           Dracut              M40-49
52  34:51:00     281      Bryan       Johnson          Winchester          M40-49       CMS/NMC
53  34:53:00     330      Andrew      Rossi            Shrewsbury          M00-19       SHS
54  34:57:00     452      Mike        Fiene            Newburyport         M50-59       WC RC
55  35:03:00     358      George      Bell             Cambridge           M40-49
56  35:04:00     408      Curt        Morley           Hingham             M40-49
57  35:16:00     489      Vinnie      Rivard           Leominster          M50-59
58  35:17:00     413      Dave        Feitzer          Marlboro            M40-49
59  35:18:00     498      Ray         Danphinais       Rindge              M40-49       MRN
60  35:29:00     328      Robert      Domitrovich III  West Point          M00-19       USMA
61  35:31:00     315      Kent        Rissmiller       Jefferson           M40-49       WPI
62  35:34:00     512      Deb         Willard-Parker   Fitchburg           F40-49       NMC
63  35:35:00     458      Bill        Sicard           Fitchburg           M40-49       CMS
64  35:36:00     259      Heidi N     Havron           Merrimack           F20-39
65  35:40:00     386      George      Paradis          Oakham              M50-59       CMS
66  35:43:00     369      Dan         Wagner           Sterling            M40-49       CMS
67  35:44:00     302      Karen       Palmer           Fitchburg           F20-39       NMC
68  35:46:00     448      Brian       Lederer          Jefferson           M50-59
69  35:47:00     504      Walter      Kuklinski        Princeton           M50-59
70  35:49:00     402      John        Heden            Hollis              M40-49
71  35:55:00     324      Arthur      Sheldon          Hubbardston         M20-39
72  36:00:00     372      Mike        O'Connell        Chapplin            M20-39
73  36:06:00     487      Brian       Young            Barre               M40-49       CMS
74  36:08:00     405      Jim         Drew             Boxborough          M50-59       CSU
75  36:11:00     472      Gary        Savoy            Leominster          M20-39       NMC
76  36:15:00     322      Lou         Amorati          Worcester           M20-39
77  36:26:00     399      Ted         Jones            Newburyport         M50-59       WC RC
78  36:28:00     365      Damian      Rowe             Amherst             M40-49       GCS
79  36:29:00     272      Bob         Cargill          Sudbury             M40-49       GFRC
80  36:31:00     385      Peter       Orni             Ashburnham          M60-69       CMS
81  36:34:00     446      Lisa        Doucett          Andover             F40-49       CSU
82  36:38:00     353      Michael     Mongeau          Sterling            M40-49       CMS
83  36:42:00     400      Jeffrey     Ball             Rutland             M20-39
84  36:43:00     424      Glen        Suanbon          Maynard             M20-39       GLRR
85  36:45:00     473      Paulette    Bolton           Danielson           F40-49
86  36:47:00     509      Gerald      Motta            Taunton             M00-19
87  36:52:00     355      Tim         Chorma           Nashua              M20-39
88  36:54:00     246      Keith       Bockus           Hubbardston         M50-59
89  36:58:00     500      Julia       Johns            Sterling            F20-39
90  37:01:00     410      John        Neuhauser        Sudbury             M20-39
91  37:05:00     505      Paul        Fallisi          Salem               M40-49       MVS
92  37:14:00     427      Bill        Brennan          Leominster          M20-39
93  37:16:00     451      Peter       Cebreco          Hudson              M20-39       MVS
94  37:18:00     444      Bill        Sullivan         Eastham             M40-49       BAA
95  37:20:00     419      David       Lewis            Cambridge           M20-39
96  37:24:00     263      John        jacques          Wayland             M00-19
97  37:28:00     433      Hans        Luedemann        Cambridge           M20-39
98  37:38:00     379      Adam D.     Marsh            Rutland             M20-39
99  37:49:00     445      Mike        Gonnerman        Sudbury             M60-69
100 37:46:00     457      George      Kocyan           Northbridge         M50-59
101 37:49:00     337      Peter       Shea             N. Easton           M40-49       RRR
102 37:54:00     447      Sean        Lawlor           Salem               M20-39       MVS
103 38:00:00     422      George      Kocur            Cambridge           M50-59       CSU
104 38:05:00     292      Steve       Vaitones         Waltham             M40-49       SRR
105 38:17:00     493      Rich        Miller           Pepperill           M50-59
106 38:19:00     262      William     jacques          Wayland             M50-59
107 38:20:00     260      Kristine    Brazin           Newton              F20-39
108 38:22:00     488      Tom         Campo            Holland             M50-59
109 38:25:00     510      Steven      McCallam         Groton              M40-49
110 38:27:00     398      Stu         Thurston         Boylston            M60-69       CMS
111 38:31:00     470      Ann         Kucharski        Haverhill           F50-59       WC RC
112 38:40:00     257      Neil        Lacey            Ayer                M40-49
113 38:42:00     495      Kathy       Johnson          Nashua              F20-39       GCS
114 38:46:00     518      Peter       Lievense         Northboro           M40-49
115 38:47:00     454      Charles     Johnson          Groton              M50-59
116 38:51:00     411      Paul        Grant            Carver              M50-59       CSU
117 38:52:00     264      larry       Athan            Wayland             M50-59
118 38:53:00     381      Eldon       Burkinshaw       Londonderry         M60-69       GDTC
119 39:08:00     468      John        Armstrong        Holden              M40-49       CMS
120 39:15:00     466      Thomas      Carr             Worcester           M20-39
121 39:19:00     371      Al          Bilzerian        Holden              M40-49       CMS
122 39:22:00     382      Jay M.      Daly             Denmark             M40-49
123 39:25:00     490      Angela      Iaria            Boston              F20-39
124 39:29:00     436      MaryLou     Lowrie           Newbury             F50-59       CSU
125 39:31:00     293      Bob         Lashua           Leominster          M20-39
126 39:31:00     343      Tom         Pratt            Northfield          M20-39
127 39:33:00     476      Jack        O'connor         Dedham              M40-49
128 39:37:00     282      Chris       Vaughn           N. Easton           M40-49
129 39:40:00     266      Bob         Young            Leominster          M50-59
130 39:48:00     256      Mike        Troisi           Lancaster           M40-49
131 39:53:00     250      JOHN        KLECZKA          Lunenburg           M50-59       CMS/NMC
132 40:01:00     437      Dick        Bersani          Littleton           M50-59       GCS
133 40:07:00     428      Laura       Carmase          Norfolk             F20-39
134 40:12:00     432      Ann         Slovin           Franklin            F20-39
135 40:13:00     275      Roger W.    Steele           Fiskdale            M50-59       CMS
136 40:14:00     352      David       Diedrich         Hudson              M40-49
137 40:19:00     285      Roger       Robert, Jr.      Douglas             M20-39
138 40:22:00     474      Jim         Stirewalt        Princeton           M40-49
139 40:27:00     314      Basil W.    Thompson, Jr     Manchester          M40-49
140 40:28:00     374      Johnathan   Menkis           Lincoln             M40-49
141 40:36:00     376      Darlene     Murray           Sterling            F40-49       NMC/CMS
142 40:41:00     298      Louise A.   Wallace          Shrewsbury          F20-39       CMS
143 40:45:00     321      Tom         Telicki          Westminster         M20-39
144 40:46:00     434      Rita        Vicaire          Bolton              F20-39       NMC
145 40:49:00     414      Kate        Naples           Sandwich            F20-39
146 40:51:00     317      Al          Rossi            Worcester           M50-59
147 40:52:00     403      Aaron       LeBeau           Milford             M20-39
148 40:53:00     307      Tracey      Pryor            Rutland             F40-49
149 41:04:00     296      Dave        Wendtt           Nashua              M50-59
150 41:08:00     511      Randy       Spencer          Fitchburg           M00-19       NMC
151 41:10:00     377      Ellie       Butler           Worcester           F00-19
152 41:12:00     291      Jack        Bakstran         Northboro           M40-49
153 41:18:00     391      Stan        Vancelette       Amherst             M60-69       CMS
154 41:20:00     280      Rod         L'Italien        Newburyport         M60-69
155 41:26:00     340      Laura       Beckwith         Holden              F50-59       CMS
156 41:28:00     393      Vin         McEwan           Leominster          M50-59       NMC
157 41:30:00     471      Jesse       Crandall         Milford             M20-39
158 41:32:00     276      Bill        McGee            Holden              M40-49       CMS
159 41:34:00     480      Cheryl      Mulvay           Billerica           F40-49       GAC
160 41:36:00     306      Cynthia     Newton           Auburn              F20-39       CMS
161 41:48:00     461      Bill        Engle            Dublin              M70+
162 41:49:00     301      Barbara H.  Whitehead        Westminster         F50-59
163 41:54:00     311      Joseph B.   Leader           Lexington           M60-69       CSU
164 41:55:00     359      robert      chabot           Wellesley           M40-49
165 41:56:00     308      David       Boles            New Paltz           M50-59       Ont RC
166 41:58:00     300      Brenda      Squires          Worcester           F20-39       CMS
167 42:03:00     361      Lori        Berkey           Shrewsbury          F20-39       NMC
168 42:10:00     335      Chris       Nelson           Worcester           M20-39
169 42:10:00     438      Scott       Stevenson        Chelmsford          M40-49
170 42:13:00     360      Michael     Quinn            Arlington           M20-39       SRR
171 42:18:00     394      Michael     Villemaire       Uxbridge            M40-49       CMS
172 42:19:00     484      Cory        Harkin           West Boylston       M20-39
173 42:20:00     485      Clint       Slaughter        Worcester           M20-39
174 42:20:00     309      Fred        Ross III         Vernon              M50-59       CSU
175 42:24:00     357      Melissa     Cumming          Princeton           F20-39       CMS
176 42:27:00     297      Amanda      Fitzgerald       Worcester           F20-39       CMS
177 42:29:00     336      John        Loring           Jamaica Plains      M50-59
178 42:31:00     390      Jim         Maloney          Woonsocket          M40-49       CMS
179 42:38:00     344      Peter       Scandone         Milford             M50-59
180 42:39:00     407      Tricia      Grenier          Portsmith           F20-39
181 42:47:00     459      Jody        Newton           Wayland             F50-59       CSU
182 42:51:00     401      Christine   Emerton          Sterling            F20-39
183 42:52:00     354      Ken         Goodin           Lowell              M40-49
184 42:54:00     305      Laurie      O'Brien          Richmond            F40-49
185 42:55:00     356      Bob         Tomczyk          Sterling            M20-39
186 43:07:00     415      Ross        Dembek           Gardner             M00-19
187 43:15:00     416      Cole        Dembek           Gardner             M00-19
188 43:26:00     389      Sandy       Superchi         New Salem           F40-49
189 43:26:00     370      John        Wetmiller        Princeton           M50-59
190 43:28:00     349      Chris       Harrison         Boston              M50-59       Lstreet
191 43:38:00     506      Norman      Menard           Taunton             M50-59
192 43:49:00     404      Charles     Lewis            Hollis              M40-49
193 43:54:00     429      Kim         Knous            Franklin            F20-39
194 44:32:00     492      Skip        Cleaver          Woodstock           M50-59       GCS
195 44:33:00     508      Carol       Anderson         Billerica           F20-39
196 44:34:00     417      Catherine   Martin           Boylston            F00-19
197 44:37:00     316      Chelsea     Begin            W. Brookfield       F00-19       CMS/QRH
198 44:38:00     456      Colleen     Stearns          Spencer             F20-39       CMS
199 44:46:00     515      Danielle    Cone             Princeton           F20-39
200 44:58:00     479      Ed          Mulvey           Billerica           M40-49       GAC
201 45:10:00     325      Laurel      Shortell         Northhampton        F20-39       WMAC
202 45:12:00     450      Mike        Walsh            Franklin            M20-39
203 45:13:00     346      Emer        O'Donoghue       Lexington           M40-49       SRR
204 45:18:00     258      Sara        Hallor           Belmont             F20-39       TMM
205 45:19:00     273      Donald      Dayton           Dartmouth           M60-69       GNBTC
206 45:21:00     435      Richard     Mac Donald       Milford             M50-59       GCS
207 45:31:00     380      Allen       Hoffman          Sterling            M60-69       CMS
208 45:37:00     299      Kimberly    Hoffman          Cambridge           F20-39       CMS
209 45:38:00     350      Kieran      Curley           Cos Cob             M40-49
210 46:19:00     277      Nancy       Craig            Westwood            F20-39
211 46:23:00     329      Kristen     Tervo            Shrewsbury          F20-39       WSC
212 46:50:00     499      Ken         Robichaud        Leominster          M50-59       CMS/NMC
213 46:57:00     406      Bob         Pacetti          Fitchburg           M40-49
214 47:05:00     342      Richard     Busa             Marlboro            M70+
215 47:06:00     378      James       Gallant          Worcester           M50-59
216 47:07:00     462      Lionel      Bellas           W. Boylston         M20-39
217 47:09:00     491      Tom         Brothen          Chelmsford          M20-39
218 47:12:00     517      Eve         DiPietro         Southbridge         F20-39
219 47:19:00     331      Arthur      Rossi            Shrewsbury          M50-59
220 47:23:00     494      Mike        Cravedi          Sterling            M20-39
221 47:30:00     274      John E.     Matuzek          Shrewsbury          M40-49
222 47:33:00     519      Gregory     Carson           Londonderry         M40-49
223 47:41:00     387      Raymond     Boutotte         Pepperell           M50-59       CMS/NMC
224 48:44:00     516      Marshall    McClusky         Boylston            M50-59       MVS
225 49:04:00     502      Bill        Fallisi          Salem               M20-39
226 49:18:00     312      Ansel       Thompson         Manchester          M00-19
227 49:24:00     304      George      Beadreau         Ware                M20-39
228 49:29:00     431      Laura       Meyers           Franklin            F20-39
229 49:41:00     395      Kirk        Deslongchamps    Putnam              M20-39
230 49:54:00     271      Patricia    Vaillette        Leominster          F50-59       CMS
231 50:43:00     513      Jackie      Lucchesi         Sterling            F50-59
232 50:51:00     467      Lynn        Armstrong        Holden              F40-49       CMs
233 50:55:00     477      James       Gulla            Sundon              M50-59       SRR
234 50:57:00     320      Angela      Kazanovicz       Northboro           F50-59       CMS
235 51:31:00     288      Douglas T.  Raymond          Millbury            M40-49
236 52:02:00     463      Maria       Benson           W. Boylston         F20-39
237 52:29:00     388      Dianna E.   Dugas            Orange              F40-49
238 52:35:00     254      Michael     Garofano         Westminster         M40-49       n/a
239 52:47:00     338      Steve       Locke            Boston              M40-49
240 52:47:00     507      Dianne      Menard           Taunton             F50-59
241 53:35:00     514      Steven      Liberty          Boston              M40-49
242 53:35:00     334      John        Finnell          Athol               M50-59       CMS
243 53:37:00     520      Liz         Janish           Manchester          F20-39
244 53:45:00     313      Dereck      Thompson         Manchester          M00-19
245 54:48:00     323      Daniel F.   Lavoie           Oxford              M40-49       CMS
246 62:22:00     326      Richard     Hudson           Worcester           M50-59
247 63:51:00     284      Jane        Goodman          Dedham              F60-69

USA Track & Field New England


Home | Track & Field | Road Running | Race Walking | Cross Country | Mountain/Trail Running | Membership

Comments? Email Webmaster with suggestions for this page. Thanks!