USA TRACK & FIELD - NEW ENGLAND 1998 GRAND PRIX

FINAL Series Standings After 7 Events

Individual


Report any questions or corrections to: office@usatfne.org

Click here for Team results.

MEN'S OPEN                13.1M  5K     10K    10M    25K    8K     26.2M  PTS
MIKE O'BRIEN (Una)        7      7      8      8      8      10            48
CRAIG FRAM (CMS)          8                    9      10     5             32
KILLIAN LONERGA (CMS)            10     10                                 20
JIM DANDENEAU (BAA)                     9                    9             18
DAVE DUNHAM (CMS)                              7      9      2             18
MIKE NAHOM (CMS)          10            6                                  16
ERIC MORSE (CMS)                 4      7                    4             15
JESSE DARLEY (GBTC)       6                           5                    11
RON MOREAU (BAA)          4             1      6                           11
GARY GIFFEN (NBAL)                             10                          10
DAN VERRINGTON (CMS)      3                    4      3                    10
CHIP PIERCE (GLRR)                                                  10     10
MEL GONSALVES (BAA)                                                  9      9
RUSTY SNOW (CMS)           9                                                9
CHRIS GEOGULES (UNA)              9                                         9
GEORGE LUKE (GLRR)                       4      5                           9
ANDY WEDLAKE (BAA)                8                                         8
ANDY SPAULDING (GLRR)      5             3                                  8
DARIN SHEARER (CMS)        2                                  6             8
JACK DWYER (CMS)                                              8             8
TERRY McNATT (CSU)                                                   8      8
WAYNE LEVY (BAL)                                                     7      7
CHRIS MAGILL (BAA)                                            7             7
NIVALDO FILHO (WRT)                                    7                    7
ERIC BEAUCHESNE (GLRR)                                 6                    6
SANDU REBENCIUC (CMS)             6                                         6
PETE HAMMER (BRC)          1             5                                  6
GREG COUGHLAN (BAA)                                                  6      6
ABEDON PICHARDO (WRT)                                                5      5
JAYSON PEREIRA (UNA)              5                                         5
PAUL HAMMOND (WRT)                              3      2                    5
JOHN NOLAND (BAA)                                      4                    4
CHRIS TEAGUE (GLRR)               3                                         3
MARK MAYALL (CMS)                                             3             3
D. O'SULLIVAN (UNA)               2                                         2
JIM McGAUGH (GLRR)                       2                                  2
BYRNE DECKER (CMS)                              2                           2
LOWELL LADD,TIMOTHY HARTE, KEVEN O'NEIL, JOHN HOWARD                        1

MEN'S 40-49               13.1M  5K     10K    10M    25K    8K     26.2M  PTS
JOHN BARBOUR (GLRR)       9             10     10     9      10            48
JIM GARCIA (CMS)                               9      8      7      10     34
JON WALDRON (CSU)                9      6      4      3      5             27
BOB RUEL (TVFR)           5                    5      5             9      24
BOB CHASEN (TVFR)         6      2      5      6                    3      22
MAR.LECHLEIDER (GLRR)     4             3             4             8      19
KEVIN RETELLE (WRT)              8                    6      4             18
WAYNE JACOB (CMS)                10                          8             18
SCOTT BROWN (WRT)                       8                    9             17
JOHN LACHANCE (CSU)                            8      7                    15
GEARY DANIELS (CMS)       1      5      2                    6             14
JOHN GORMAN (WRT)         8      1      4                                  13
BOBBY DOYLE (TVFR)        10                                               10
JIM MILLER (GLRR)                                     10                   10
JOHN GOODWIN (BAA)        3      6                                         9
BRIAN PICKELL (SMAC)                    9                                  9
ED ZARENSKI (TVFR)               3      1                    3      2      9
TIM BLOUIN (GLRR)         7                           1                    8
ANDY ROGOVIN (CMS)               7                                         7
TIM ENO (CMS)                                  7                           7
KEN LEINBACH (BAA)                      7                                  7
KEVIN MCGOVERN (CMS)                                                7      7
MIKE KELLEHER (GSH)                                                 6      6
BOB HODGE (CMS)                  4                           2             6
AND.CHANDONNET (GLRR)                                               5      5
TOM CARROLL (GLRR)                             2      2                    4
CELIO HERNANDEZ (GSH)                                               4      4
KEN JACOBSON (TVFR)       2                    1                           3
BOB GERRITY (BRC)                              3                           3
JOE SULLIVAN (TVFR)                                          1             1
JOHN DOWLING  (GLRR)                                                1      1

MEN'S 50-59               13.1M  5K     10K    10M    25K    8K     26.2M  PTS
LARRY OLSEN (TVFR)        10     10            10     10     10            50
SUMNER BROWN (CSU)        8      9      10     8      1      4             40
BILLY BURGOS (CSU)        9                    9      8      7             33
PAUL DUCEY (NSS)                 3      8             5             8      24
JERRY LEARNED (CMS)                                   9      6      9      24
COLIN MCARDLE (BRC)              8      9      4             2             23
CHARLES KELLOGG (MVS)            4      5      5      3                    17
JOHN BOYLE (UNA)                                      7      9             16
JAMES IMPRESCIA (NMC)                                 6             10     16
ART ROBERTS (GSH)         6                           4             5      15
JACK CUBBISON (MVS)       7             7                                  14
CH.FARRINGTON (MVS)                            7                    6      13
SKIP GREB (GSH)           5      2      2                                  9
DOUG MACGREGOR (GLRR)            5                           3             8
JACK FULTZ (BAA)                                             8             8
CLINT O'BRIEN (GLRR)             7                                         7
ELIAS TAVARES (WRT)              6      1                                  7
JOS.PEDERSEN (SRR)        4                                         3      7
JIM CARROLL (BRC)                                                   7      7
HANK GEDIMAN (CSU)                             6                           6
ROLAND CORMIER (GSH)                    6                                  6
RICH MURRAY (BAA)                                            5             5
BILL MARLOW (MVS)                       4                                  4
TOM FOLTZ (GLRR)                                                    4      4
DUKE HUTCHINSON (CSU)     3                                                3
KEVIN DOUGLASS (BAA)                           3                           3
JERRY ROSA (GLRR)                       3                                  3
GEO.KASIERSKI (CMS)                            2                           2
DAVID COBB (GFTC)         2                                                2
BILL ROBINSON (MVS)       1      1                                         2
GUS FOLEY (BAA)                                       2                    2
DAVE WENDT (MVS)                                                    2      2
KEVIN McNAMARA (CSU)                                         1             1
PETER ORNI (CMS)                                                    1      1

MEN'S 60+                 13.1M  5K     10K    10M    25K    8K     26.2M  PTS
JIM O'TOOLE (BAA)         9      7      7      9      8      5      6      51
JIM DALEY (CMS)                  9      10     10     10     9             48
JOHN DIGGINS (TVFR)              4      6      5      9      4      5      33
BILL RILEY (BAA)          10     10                          8             28
DONALD BELL (TVFR)        7      8             4      6      2             27
PAUL SCHELL (NMC)         5      6      5      3      4                    23
HARRY CARTER (RIRR)       6                    7             3      2      18
BILL SPENCER (GCS)                      9      8                           17
DON ROSS (UNA)                          4      1      5             4      14
EDDIE FR0MM (RIRR)                                           10            10
ROBERT SMITH (GFTC)       4      5                                         9
ART FRENCH (NMC)                               2      7                    9
ROB.TOMASSINI (GFTC)      8                                                8
BILL MASTERSON (CCAC)                   8                                  8
RICHARD SILVA (RIRR)                                         7             7
LEO TOMASETTI (RIR)                                          6             6
GEORGE BISSON (GLRR)                           6                           6
PAUL McDERMOTT (CMS)                                  3             3      6
OTTO LIES (CMS)                  3      2                                  5
EDDIE GALLIVAN (CMS)      3             1             1                    5
STU THURSTON  (CMS)              1      3                    1             5
ROBERT HALL  (UNA)               4                                         4
HANS THAMHAIN (GFTC)      2                                                2
H. vanWILLIGEN (GFTC)            2                                         2
RAY LUSSIER (BAA)                                     2                    2
STAN VANCELETTE (CMS)                                               1      1

WOMEN'S OPEN              13.1M  5K     10K    10M    25K    8K     26.2M  PTS
SUSANNAH LANDRETH (WCRC)  8             6      5      9      7      10     45
TER. McGETTRICK (BAA)            10            9             8             27
ANNE PREISIG (BRC)        6      7      8                                  21
LISA SENATORE (GLRR)                           10     10                   20
SUZ. WALMSLEY (BRC)                     10                   9             19
KELLY LILJEBLAD (BRC)     9      9                                         18
JILL GAITENBY (BRC)              3      3      2             6             14
NANCY GIVEN (SRR)                                     6             6      12
DARA ZALL (GBTC)                               3      8                    11
M-LYNN CURRIER (GLRR)     10                                               10
TAMMY BROOKS (WRT)                             6             4             10
PATTY PEDERSON (GLRR)            1      5      4                           10
ROSEMARY RYAN (BAA)                                          10            10
LISA BRADY (BAA)                        9                                  9
KIM LILJEBLAD (BRC)       2      4      2      1                           9
KATHLEEN PROULX (MVS)                                 1             8      9
CHERYL SCHULTZE (CCAC)                                              9      9
JOANNA VELTRI (GBTC)             8                                         8
HEATHER WEDLAKE (BAA)            6                           2             8
CHRIS CLIFFORD (BAA)                           8                           8
CHRIS REASER (BAA)        7                                                7
ANN BOKMAN (WRT)                        7                                  7
LYNN SCHUELER (BAA)                            7                           7
KAAR.TOUSIGNANT (NMC)                                 7                    7
JOY AMULYA (NSS)                                      3             4      7
PATTY DALCONZO (NMC)                                                7      7
MER. FITZGERALD (CMS)     5                                                5
COLLEEN ALLEN (GSRT)             5                                         5
SUZY WEST (UNA)                                       5                    5
CHRIS.JUNKERMAN (UNA)                                        5             5
KATIE GRIFFITHS (SRR)                                               5      5
DEBBIE GOULD (GSH)        4                                                4
GRETCHEN HIBBEN (BRC)                   4                                  4
COREEN WHITE (GLRR)                                   4                    4
NICOLE McGILPIN (CMS)     3                                                3
JACKIE FOSTER (CMS)                                                 3      3
JEN. RAPAPORT (GBTC)             2                                         2
H. ZENGINGONUL (CSU)                                  2                    2
L.FEIT-MELNICK (UNA)                                         3             2
DAWN ROBERTS (GSH)                                                  2      2
DEL WILLIAMSON (CSU)      1                                                1
KELLY RODRIGUE (WRT)                    1                                  1
MICHELLE FOBERT (BAA)                                        1             1
JENNIFER WALSH (CSU)                                                1      1

WOMEN'S 40-49             13.1M  5K     10K    10M    25K    8K     26.2M  PTS
GAIL BRESLOW (CSU)        5      5      7      3      10     6      10     46
KAREN BOEN (BAA)                 9      9      7      4      7             36
SIDNEY LETENDRE (CMS)            8      10            7      8             33
MARY LAMMI (CMS)                 10            10            10            30
TERRI MARTLAND (CMS)      9                    4      9      2             24
PAT ROBINSON (CSU)               6      6      5             5             22
CLAIRE McMANUS (GBTC)                   5      2      6             8      21
PEG DONOVAN (GDTC)                      8      9                           17
REB. R-Ferguson (BAA)     7                    8                           15
MOLLY TYSON (BAA)         8                    6                           14
MOIRA DURNIN (GLRR)       6      7                                         13
LIANE PANCOAST (GLRR)            2      2             5      4             13
LISA DOUCETT (CSU)                      1             2             9      12
REB. S-Wooley (CMS)       10                                               10
DEB SHEEDY (BAA)          1      1                    1             7      10
SUE MASLOWSKI (GLRR)             3      3                    3             9
MARGE BELLISLE (CMS)                                         9             9
RAF. CRISOSTOMO (TVFR)           4      4                                  8
ALDA COSSI (LAC)                                      8                    8
CHRIS ANDERSON (LAC)                                                6      6
JEAN SMITH (GBTC)                                                   5      5
DIANE LEVESQUE (RR)                                                 4      4
SUSAN KENNEY (RIRR)       4                                                4
DEB BULLERJAHN (LAC)      3                                                3
J. CAR.-CRONIN (UNA)                                                3      3
VICKI MILLER (WCRC)                                   3                    3
CARA PENNEY (IATC)        2                                                2
DEBBIE PERRY  (MVS)                                                 2      2
SHARON  YU (MVS)                                                    1      1
CAROLYN FINCH (NMC)                            1                           1
CHERYL DUBE (UNA)                                            1             1

WOMEN'S 50-59             13.1M  5K     10K    10M    25K    8K     26.2M  PTS
SUE GUSTAFSON (LAC)       10     10     10     10     10     10     7      67
PATTY FOLTZ (GLRR)               8      9      9      9      9      6      50
MARY RYCZEK (CMS)         9      9      7      7      7      8             47
CATH. FARRELL (CSU)       6      7      5      3      5      6      5      37
DI. McLAUGHLIN (CSU)                    8      8      8      7             31
LAURA BECKWITH (CMS)      4      6      4             3      5             22
WENDY BURBANK (Una)       8                    2      6                    16
JANE LEVESQUE (GCS)                     3      5      2                    10
HEI.McGAFFIGAN (GCS)                           6      4                    10
HEATHER BEAM (CMS)                      6                    4             10
NANCY STERN (MVS)                3                    1      3      3      10
EL. ROUNSEVILLE (BRC)     5                    4                           9
JAN BOBER (BRC)           7                                                7
MARCIA PURYEAR (LAC)             5                                         5
JEAN BOSWELL (GLRR)              4      1                                  5
B.HARSHBARGER (LAC)       3                    1                           4
BETTE DAVIS (CSU)         2             2                                  4
DEBBIE IAN (MVS)                 2                           2             4
ELIZ. WALDMAN (MVS)                                                 4      3
DIANE CURLEY (GFRC)                                                 2      2
MAR. YANNETTI (CSU)       1                                                1
JOY MCMAHON (CSU)                1                                         1
DI. vanVOORHIS (CMS)                                         1             1
MARY TYLER (GFRC)                                                   1      1

WOMEN'S 60+               13.1M  5K     10K    10M    25K    8K     26.2M  PTS
MAR. YANNETTI (CSU)               3             3      3             NONE   9
ELSA MURPHY (BBRR)         1      1      1             1      2             6
BARB. ROBINSON (WMM)              2                                         2
CHRIS.ROBERTSEN (MVS)                           2                           2
R. vanWILLIGEN (GFRC)                                  2                    2
LOUISE ROSETTI (NE65)                           1                           1
LILL. CHRISTMAS (BAA)                                         1             1

SCORING:
   Individual: Top 10 score points 10 thru 1 in Open,40-49,50-59,60+
   Team:       Open top 8 (9 thru 2), 40+ Top 6 (7 thru 2), 50+ Top 3 (4 thru 2)
               All Clubs With a finishing team will score at least 1 point
   Call (617) 566-7600 with any questions

Law Enforcement 1/2 Marathon, Melrose MA
CHIPs/Optima 5K, Manchester NH
Market Square 10K, Portsmouth NH
Yankee Homecoming 10 Mile, Newburyport MA
Around Cape Ann 25K, Gloucester MA
Ro-jack's 8K, Attleboro MA
Cape Cod Marathon, Falmouth MA

USA Track & Field New England




Home | Track & Field | Road Running | Race Walking | Cross Country | Mountain/Trail Running | Membership

Comments? E-mail webmaster with suggestions for this page. Thanks!

Thanks!