2016 Friday Night Lights 10,000 - 7/22/2016
Danehy Park Track, Cambridge MA

Races in order. First race 6:30 p.m. 90+ degrees.
Final race 9:45 p.m. low 80s and breezy


Event 1  Mixed 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Travis Rogen               M Unattached            40:40.25
  2 Jason Pollutro           M41 Gr.Boston TC          43:28.87   USATF-NE 3 M40
  3 Pete Warrington            M Gr.Boston TC          43:45.52
  4 Dina Nagdimunova           W Greater Lowel RR      43:54.97
  5 Jesse Morrow             M42 Somerville RR         44:10.29
  6 Rubesh Jacobs            M43 Gr.Boston TC          44:24.42
  7 Tess Gessler               W Sisu Project          44:49.91
  8 Alicia Eno                 W Skechers Performance  48:14.34
  9 Stephen Peckiconis       M57 Cambridge Sprts Union 49:45.50   USATF-NE 1 M55
 10 Shira Catlin               W Heartbreak Hill       49:46.00
 11 Jenn Mocarski              W The Hearbreakers      50:39.81
 12 Clementine Combeau         W Puma                  55:22.51
 13 Laura Golitko              W The Hearbreakers      56:56.62
 14 Barbara Grandberg        W65 Somerville RR          59:27.59   USATF-NE 1 W65
 -- Carla Castillo             W Gr.Boston TC               DNF

Section  2
  1 TJ Unger                   M Hfc Striders          33:56.9
  2 Jordan Donnelly            M Unattached            34:50.6
  3 Chad Carr                M40 Cambridge RC          35:07.9    USATF-NE 1 M40
  4 Adam Gilman                M Runner's Alley        35:14.9
  5 Matthew Germain            M Sisu Project          35:33.2
  6 Frank Zhu                  M Unattached            35:40.1
  7 Mike Griffin               M Sisu Project          35:52.0
  8 Patrick Bugbee             M Cambridge Sprts Union 36:09.2
  9 Joe Rand                   M Sisu Project          36:14.6
 10 Timothy Shea               M Unattached            36:20.1
 11 Patrick Caron              M Unattached            36:21.1
 12 James Pawlicki           M41 Central MA Str        36:42.9    USATF-NE 2 M40
 13 Thomas Griffith            M Swamp Bois T          37:15.2
 14 Titus Mutinda            M51 Gr.Boston TC          37:18.9    USATF-NE 1 M50
 15 Ed Waller                  M Gr.Boston TC          37:30.0
 16 Dan Verrington           M54 Central MA Str        37:31.8    USATF-NE 2 M50
 17 Kevin Delaney            M47 Cambridge Sprts Union 37:45.0    USATF-NE 1 M45
 18 Kyle Pochini               M Somerville RR         37:57.3
 19 Kyle Pond                  M Unattached            38:09.1
 20 Christopher Muskopf        M Unattached            38:15.2
 21 Christopher Smith        M50 Somerville RR         38:38.8    USATF-NE 3 M50
 22 Joe O'Leary              M48 Somerville RR         38:50.0    USATF NE 2 M45
 23 Terry McNatt             M51 Cambridge Sprts Union 38:53.3
 24 Anthony Crudale            M Gr.Boston TC          38:59.0
 25 Neil Martin                M Cambridge Sprts Union 39:16.4
 26 Kyle Northrop              M Sisu Project          40:53.8
 -- Matt Garfield              M Six03 Endurance            DNF
 -- DJ Raboin                  M Sisu Project               DNF
 -- Tom O'Shea                 M Swamp Bois T               DNF
 -- Matthew Salminen           M The Hearbreakers           DNF
 -- Andrew Messer              M Western MA Distance        DNF

Event 2  Women 10000 Meter Run Seeded Women
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Holly Rees                   Battle Road TC        35:24.70   USATF-NE 1
  2 Laura Paulsen                Gr.Boston TC          35:40.07   USATF-NE 2
  3 Erica Jesseman               Dirigo RC             36:03.19   USATF-NE 3
  4 Sheri Piers               45 Dirigo RC             36:51.14   USATF-NE 1 W45
  5 Elizabeth Ryan               Gr.Boston TC          37:10.33
  6 Aly Millett                  Gr.Boston TC          37:12.15
  7 Sara Dunham                  Skechers Performance  37:19.59
  8 Karen Bertasso               Skechers Performance  37:20.00
  9 Taylor Bickford              Battle Road TC        37:23.53
 10 Marissa Ryan                 Unattached            37:35.64
 11 Kelli Fierras                Skechers Performance  37:43.90
 12 Katrina Vassallo             Craft Concept Racing  37:48.99
 13 Regina Loiacano           43 Central MA Str        38:55.61   USATF-NE 2 W40
 14 Ginger Reiner                Unattached            39:30.97
 15 Alyssa Cole                  soundRunner CT        39:34.65
 16 Amelia Landberg              Gr.Boston TC          39:46.95
 17 Jose van der Veen            Gr.Boston TC          40:57.63
 18 Maggie Fox                   Gr.Boston TC          41:02.90
 19 Rebecca Trachsel          41 Sisu Project          42:17.40   USATF-NE 2 W40
 -- Annmarie Tuxbury             Woodbridge RC              DNF

Event 3  Men 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Amos Sang                    Western MA Distance   29:37.01
  2 Ruben Sanca                  Brooks/Whirlaway      30:37.86   USATF-NE 1
  3 Matt Pelletier               Brooks                30:38.84   USATF-NE 2
  4 Neal Darmody                 Unattached            31:08.58
  5 Glarius Rop                  Team Run              31:10.39   USATF-NE 3
  6 Dan Vassallo                 Central MA Str        31:29.41
  7 Jason Ayr                    Western MA Distance   32:32.36
  8 Samuel Fazioli               Whirlaway Ra          32:41.79
  9 Mike Carlone                 Gr.Boston TC          32:51.79
 10 Jacob Hoerger                Club 380 - MN         32:54.41
 11 Jonathan Joyce               Western MA Distance   33:02.08
 12 Andrew Chalmers              Gr.Boston TC          33:12.41
 13 James McKirdy                soundRunner CT        33:35.56
 14 William Lynch                Gr.Boston TC          33:37.68
 15 Eric Narcisi                 Central MA Str        33:45.13
 16 Robert Espinosa              Gr.Boston TC          33:55.19
 17 Brandon Newbould             Whirlaway RT          33:58.46
 18 Robert DeLeo                 Gr.Boston TC          34:00.79

USA Track & Field New England


Comments? E-mail USATF-NE with suggestions for this page. Thanks!