1983 New England AAU Championships (partial)
Boston College, Chestnut Hill MA
June 7-8, 1983

Results

New England TAC Championships
June 7-8, 1983
Boston College, Chestnut Hill MA

Winners - from Eastern Track

WAY:
Teams: 1.Liberty AC 183;  2.Boston International 126; 3.Boston University 30.
100:         1.Janice Reid, BostInt/MA HS 12.1
200:         Not listed
400:         1.Maxine Underwood, BostInt, 54.7; 2.Melanie Stone, BostInt 56.8.
800:         1.Darlene Beckford, LAC, 2:08.6; 2.Alda Cossi, LAC, 2:09.9; 3.Caroline Mitchell, LAC/MA HS, 2:11.5;
             4.Barbara Higgins, LAC,  2:11.9;
Mile:        1.Kellie Madden, B.A.A./MA HS, 4:54.5; 2.Kristen Seabury,  LAC/MA MS, 5:00.5
3000:        1.Judi St.Hilaire, AthWest, 9:32.0; 2.Cathy Schiro, AthAlliance/NH HS, 9:40.6;
             3.Kristen Perini, LAC/MA HS, 9:46.5; 4.Ann Hird, Ocean St, 9:46.5; 5.Leslie Wrixon, CT HS,  9:48.8
10,000:      1.Patty LaLiberte, LAC, 36:19.7; 2.Julie Burke,  LAC, 36:57.0
100 Hurdles: 1.Anne Jennings, Boston U, 14.4
400 Hurdles: 1.Hourihan, B.A.A., 63.7
4 x 100:     1.Boston Int 47.8
4 x 400:     1.Boston Int 3:46.9; 2.LAC 3:55.9
4 X 800:     1.LAC 8:49.2 (Mitchell, Higgins, Cullinane, Beckford); 2.Falmouth Perrier, 9:11.3
High Jump:   1.Anne Jennings, BU, 5-8; 2.Leslie Roberts, LAC, 5-8
Long Jump:   1.Anne Jennings, BU, 18-10
Shot Put:    1.Sandy Burke, Taunton TC/N'eastern, 51-8; 2.Pam Hall, LAC, 44-1/2; 3.Loomis, OcnSt, 43-4 3/4
Discus:      1.Sandy Burke, 148-1; 2.Pam Hall, LAC, 146-9; 3.Lauren Andrews, Brandeis, 136-8
Javelin:     1.Bronwen Morrison, Abraxas (CT), 146-3; 2.Donna O'Carroll, NY PAL, 141-3

MEN
Teams: 1.Commonwealth AC 85; 2.New Balance 54; 3.Merrimack Valley 46
100:         1.Everad Samuels, ComAC, 10.6;
200:         1.Everad Samuels, ComAC, 21.16; 2.Dave Farnsworth, ComAC, 21.98
400:         1.Mike Sullivan, Ariz St, 47.4; 2.Trevor Garrick, BU, 47.5; 3.Michael Greene, BC High, 47.5;
             4.Ray Blackwell, ComAC, 48.0
800:         1.Paul Neves, una/MIT, 1:48.7; 2.Geraghty, NJStr/Bucknell, 1:50.2
Mile:        1.Dean Crowe, NZL. 4:05.7
Steeplechase:1.Bruce Bickford, NBTC, 8:33.1; 2.George Malley, NBTC, 8:44.3; 3.Todd Renehan, BC, 9:00.7
5000:        1.Paul Gorman, NBTC, 13:56.6; 2.Bob Hodge, NBTC, 14:03.3
5000 Walk:   1.Bob Keating, Una, 21:45.3
10,000:      1.John Flora, AthWest, 29:48.9; 2.Dean Kimbal, Nike4-Crnr, 30:07.4, 3.Giloolly, J&W, 30:14.0
110 Hurdles: 1.John Wright, ComAC/UMass, 14.0
400 Hurdles: 1.Richard Ward, NBTC/BU 51.1 (Meet record)
4 x 100:     1.Commonwealth AC 41.7
4 x 400:     1.Coastal TC 3:29.0

High Jump:   1.Bill Thierfelder, BUTC, 7-0; 2.Paul Souza, PaSt/Taunton TC, 7-0; 3.Bruce McBarnette, NYPC, 7-0
Pole Vault:  1.Mark Strawderman, AA, 16-6; 2.Mike Gibeault, SoConn, 15-6
Long Jump:   1.Shawn Hall, Harvard, 22-7 1/2
Triple Jump: 1.Adrian Munoz-Bennett, BC, 49-6 1/4; 2.Ed Roskiewicz, Una NJ, 48-5 3/4
Shot Put:    1.Tony Harlin,  NYAC, 66-5 1/4 (MR) (60-5, 64-6 3/4, 65-1, 64-3, 66-5 1/4, 66-4);
             2.John Dupuis, ComAC, 62-3 1/4; 3.Art McDermott, BU, 59-11
             4.Howie Horowitz, PassaicTrk, 58-6; 5.Brian Donohue, Una, 57-5
Discus:      1.Alan Baginski, Md, 179-11 (MR); 2.Art McDermott, BU, 169-5; 3.White, N'en, 163-9
Hammer:      1.Declan Hegarty, BU/IRE, 238-5 (MR) (238-5, 228-8, f, f, 228-10, 226-2)
             2.Andy Bessette, NYAC, 230-1; 3.Manny Silverio, NYAC, 214-7; 4.Boris Djerassi, NYAC, 209-1;
             5.Greg Gassner, SoConn, 208-11; 6.Bill Borden, Groton, 190-3; 7.Chip Huckins, BU, 185-10
Javelin:     1.Tom  Meyer, ComAC, 223-1


USA Track & Field New England


Home | Track & Field | Road Running | Race Walking | Cross Country | Mountain/Trail Running | Membership

Comments? E-mail USATF-NE with suggestions for this page. Thanks!