USATF East Region Masters Championships
July 12, 1997
University of Maine, Orono Maine

Results

Women's Results

Finals W30+ 100 METER DASH
 ( Women 30) 1. Alethea Morris, Atoms TC 12.6h w:-2.0; 2. Helena Nelson, Atoms
 TC 13.2h w:-2.0; ( Women 40) 1. Jo Welch, Unattached 14.7h w:-2.0; 2. Diane
 Noah, Unattached 16.1h w:-2.0; ( Women 50) 1. Loretta Harris, Unattached 17.1h
 w:-0.9; ( Women 60) 1. Barbara Jordan, GMAA-VT 16.1h w:-0.9; ( Women 65) 1.
 Jeannine Casey, New England 18.6h w:-0.9.

Finals W30+ 200 METER RUN
 ( Women 30) 1. Alethea Morris, Atoms TC 25.92 w:2.9; 2. Dawn Best, Atoms TC
 30.13 w:2.9; - Helena Nelson, Atoms TC FS w:NWI; ( Women 35) 1. Grace Marie
 Johnson, Unattached 30.79 w:2.9; ( Women 40) 1. Jo Welch, Unattached 31.59
 w:2.7; ( Women 45) 1. Elizabeth Riordan, Liberty AC 30.92 w:2.7; ( Women 60)
 1. Maureen Murphy, GMAA-VT 33.87 w:3.0; 2. Barbara Jordan, GMAA-VT 34.13
 w:3.0; ( Women 65) 1. Jeannine Casey, New England 41.57 w:3.0.

Finals W30+ 400 METER RUN
 ( Women 30) 1. Alethea Morris, Atoms TC 59.12; 2. Arlene DiLorenzo, Liberty AC
 1:05.62; ( Women 45) 1. Elizabeth Riordan, Liberty AC 1:08.57; ( Women 60) 1.
 Maureen Murphy, GMAA-VT 1:20.41.

Finals W30+ 800 METER RUN
 ( Women 30) 1. Dawn Best, Atoms TC 2:36.19; ( Women 45) 1. Elizabeth Riordan,
 Liberty AC 2:36.88; ( Women 60) 1. Maureen Murphy, GMAA-VT 3:25.2h.

Finals W30+ 1,500 METER RUN
 ( Women 35) 1. Karen Rapallo, Liberty AC 4:58.65; 2. Joan S Green, Central
 Park 5:03.91; 3. Karen Lein, Liberty AC 5:34.31.

Finals W30+ 5,000 METER RUN
 ( Women 35) 1. Karen Lein, Liberty AC 23:10.31.

Finals W30+ 5,000 METER RACE WALK
 ( Women 35) 1. Jackie Kerby-Moore, NM Racewalke 29:39.8h; ( Women 40) 1.
 Barbara Godfrey, Unattached 47:36.8h.
Finals W50+ 80 METER LOW HURDLES 30"
 ( Women 60) 1. Barbara Jordan, GMAA-VT 19.51 w:-2.7.

Finals W30-49 400 METER LOW HURDLES 30"
 ( Women 30) 1. Dawn Best, Atoms TC 1:18.7h; ( Women 35) 1. Grace Marie
 Johnson, Unattached 1:22.2h.

Finals W30+ HIGH JUMP
 ( Women 30) 1. Alethea Morris, Atoms TC 1.32m (4-04); ( Women 40) 1. Jo Welch,
 Unattached 1.53m (5-00.25).

Finals W30+ POLE VAULT
 ( Women 60) 1. Amy Hicks, Unattached 4-07.50 (1.41m).

Finals W30+ LONG JUMP
 ( Women 30) 1. Helena Nelson, Atoms TC 4.00m w:NWI (13-01.50); 2. Dawn Best,
 Atoms TC 3.13m w:NWI (10-03.25); ( Women 40) 1. Jo Welch, Unattached 4.01m
 w:NWI (13-02); ( Women 60) 1. Barbara Jordan, GMAA-VT 3.24m w:NWI (10-07.75);
 2. Amy Hicks, Unattached 2.71m w:NWI (8-10.75); 3. Evelyn M Wright, Maryland
 Mas 2.23m w:NWI (7-03.75); ( Women 65) 1. Jeannine Casey, New England 2.49m
 w:NWI (8-02).

Finals W30+ TRIPLE JUMP
 ( Women 40) 1. Jo Welch, Unattached 8.11m w:NWI (26-07.25); ( Women 60) 1.
 Barbara Jordan, GMAA-VT 7.39m w:NWI (24-03); 2. Amy Hicks, Unattached 5.37m
 w:NWI (17-07.50); - Evelyn M Wright, Maryland Mas FOUL w:NWI.

Finals W30+ SHOT PUT
 ( Women 40) 1. Jo Welch, Unattached 6.92m (22-08.50); ( Women 50) 1. Patricia
 M Fogg, Unattached 8.44m (27-08.25); ( Women 55) 1. Annie Lands, Belles&Brawn
 9.87m (32-04.75); ( Women 60) 1. Evelyn M Wright, Maryland Mas 8.70m
 (28-06.50); 2. Amy Hicks, Unattached 7.11m (23-04); 3. Marcia Crooks,
 Unattached 7.09m (23-03.25).

Finals W30+ DISCUS THROW
 ( Women 50) 1. Patricia M Fogg, Unattached 22.94m (75-03); ( Women 55) 1.
 Annie Lands, Belles&Brawn 23.80m (78-01); ( Women 60) 1. Evelyn M Wright,
 Maryland Mas 22.70m (74-06); 2. Amy Hicks, Unattached 22.44m (73-07); 3.
 Marcia Crooks, Unattached 20.42m (67-0); 4. Joan C Youngs, Unattached 20.00m
 (65-07).

Finals W30+ HAMMER THROW
 ( Women 55) 1. Annie Lands, Belles&Brawn 24.64m (80-10); ( Women 60) 1. Evelyn
 M Wright, Maryland Mas 22.76m (74-08); 2. Amy Hicks, Unattached 22.46m
 (73-08); 3. Marcia Crooks, Unattached 18.86m (61-10); 4. Joan C Youngs,
 Unattached 17.08m (56-0).

Finals W30+ JAVELIN THROW
 ( Women 40) 1. Valaree Foss, Somerset 18.12m (59-05); ( Women 50) 1. Patricia
 M Fogg, Unattached 20.80m (68-03); ( Women 55) 1. Annie Lands, Belles&Brawn
 22.88m (75-01); ( Women 60) 1. Evelyn M Wright, Maryland Mas 24.24m (79-06);
 2. Amy Hicks, Unattached 21.48m (70-06); 3. Joan C Youngs, Unattached 20.24m
 (66-05); 4. Marcia Crooks, Unattached 16.66m (54-08).

Finals W30+ WEIGHT THROW
 ( Women 55) 1. Annie Lands, Belles&Brawn 8.90m (29-02.50); ( Women 60) 1.
 Evelyn M Wright, Maryland Mas 8.86m (29-01); 2. Amy Hicks, Unattached 7.92m
 (26-0); 3. Marcia Crooks, Unattached 6.88m (22-07).

Men's Results

Finals M30+ 100 METER DASH
 ( Men 30) 1. Andrew Gamble, Unattached 12.42 w:-1.6; ( Men 35) 1. Mitchell
 Lovett, Unattached 11.07 w:-1.6; ( Men 40) 1. Robert Richardson, Unattached
 12.51 w:-1.6; 2. Mike Cassamasse, Sugarloaf Mt 12.77 w:-1.6; 3. Tim
 Throckmorton, Unattached 12.80 w:-1.6; 4. James Hernandez, Unattached 14.76
 w:-1.6; ( Men 45) 1. Pershing Reid, Boston RC 12.27 w:-1.6; 2. Tom Cunningham,
 Boston RC 12.66 w:-1.6; ( Men 50) 1. Ron Johnson, Central Park 12.20 w:-0.3;
 2. Roger Pierce, Boston RC 12.28 w:-0.3; 3. Warren Graff, Boston RC 13.34
 w:-0.3; 4. Warren E Dorr, Unattached 13.80 w:-0.3; 5. Dale Dickie, Sub 5 TC
 15.31 w:-0.3; ( Men 55) 1. Edward Mezzapelle, Unattached 16.63 w:-0.3; ( Men
 60) 1. Bob Dobbs, Unattached 12.6h w:1.6; 2. Bill Wright, Boston RC 12.8h
 w:1.6; 3. Dick Camp, Boston RC 12.9h w:1.6; 4. Bob Hassenger, Adirondack 14.1h
 w:1.6; 5. Dave Hanlon, Unattached 15.0h w:1.6; 5. Haig Bohigian, Central Park
 15.0h w:1.6; ( Men 65) 1. James L Stookey, Maryland Mas 13.2h w:1.3; 2. Ross
 Mitchell, Nova Scotia 13.6h w:1.3; 3. James Duncan, Twin City TC 14.1h w:1.3;
 4. William H Bergen, Maryland Mas 15.6h w:1.3; ( Men 70) 1. John O'Neill,
 Scarborough 13.60 w:-1.4; 2. Howard MacMillan, Syracuse Cha 15.00 w:-1.4; 3.
 Blair McFarlane, Unattached 15.18 w:-1.4; 4. Frank Brako, 65+ Runners 15.36
 w:-1.4; ( Men 75) 1. Jim Manno, No. Jersey M 14.9h w:2.1; 2. Nathaniel Heard,
 Manasota TC 17.8h w:2.1; ( Men 80) 1. Robert P Sorlien, URI TC 18.4h w:2.1.

Finals M30+ 200 METER RUN
 ( Men 30) 1. William P McCoy, Boston RC 24.98 w:4.3; 2. Andrew Gamble,
 Unattached 25.15 w:4.3; ( Men 35) 1. Mitchell Lovett, Unattached 22.03 w:4.3;
 2. Bob Saul, Unattached 26.34 w:4.3; ( Men 40) 1. Keith C Royster, Central
 Park 24.10 w:3.0; 2. Francis A Schiro, Central Park 24.40 w:3.0; 3. Chris
 Wiles, Unattached 24.86 w:3.0; 4. Mike Cassamasse, Sugarloaf Mt 25.43 w:3.0; -
 Bill Dubois, Unattached FS w:NWI; ( Men 45) 1. Pershing Reid, Boston RC 25.39
 w:3.0; 2. Tom Cunningham, Boston RC 25.66 w:3.0; ( Men 50) 1. Roger Pierce,
 Boston RC 24.11 w:5.5; 2. Ron Johnson, Central Park 24.31 w:5.5; 3. Ralph B
 Souppa, Boston RC 25.05 w:5.5; 4. John Clifford, Unattached 26.04 w:5.5; 5.
 Warren Graff, Boston RC 27.57 w:5.5; 6. Warren E Dorr, Unattached 28.07 w:5.5;
 7. Dale Dickie, Sub 5 TC 32.40 w:5.5; ( Men 55) 1. Jerome L Wills, Unattached
 27.7h w:2.8; 2. Horace Andrews, Boston RC 32.5h w:2.8; ( Men 60) 1. Bill
 Wright, Boston RC 26.52 w:3.3; 2. Bob Hassenger, Adirondack 29.08 w:3.3; 3.
 Haig Bohigian, Central Park 31.51 w:3.3; 4. Dave Hanlon, Unattached 32.33
 w:3.3; ( Men 65) 1. James L Stookey, Maryland Mas 30.11 w:2.3; 2. William H
 Bergen, Maryland Mas 32.91 w:2.3; ( Men 70) 1. John O'Neill, Scarborough 31.75
 w:2.3; 2. Blair McFarlane, Unattached 32.72 w:2.3; ( Men 75) 1. Jim Manno, No.
 Jersey M 32.94 w:2.3; ( Men 80) 1. Robert P Sorlien, URI TC 41.68 w:3.2.

Finals M30+ 400 METER RUN
 ( Men 30) 1. David Sullivan, Greater Bost 1:01.68; ( Men 35) 1. Mitchell
 Lovett, Unattached 48.70; ( Men 40) 1. Keith C Royster, Central Park 54.43; 2.
 Francis A Schiro, Central Park 55.57; 3. Bill Dubois, Unattached 1:03.68; (
 Men 45) 1. Rob Jackson, Central Park 56.26; 2. Tom Cunningham, Boston RC
 56.44; ( Men 50) 1. Roger Pierce, Boston RC 55.65; 2. Ralph B Souppa, Boston
 RC 56.64; 3. Warren Graff, Boston RC 1:02.73; 4. Donny Wilcox, Unattached
 1:04.79; ( Men 55) 1. John Hurley, North Medfor 1:25.38; ( Men 60) 1. Bob
 Dobbs, Unattached 1:01.98; 2. C Christophe Rush, Tondonilis 1:02.72; 3. Haig
 Bohigian, Central Park 1:09.96; ( Men 65) 1. Walt Gale, Hartford TC 1:09.07;
 2. William H Bergen, Maryland Mas 1:15.30; ( Men 70) 1. Howard MacMillan,
 Syracuse Cha 1:24.15; ( Men 75) 1. Jim Manno, No. Jersey M 1:19.99; 2. Bill
 Tribou, Hartford TC 1:24.56; ( Men 80) 1. Robert Matteson, Unattached 1:28.70.

Finals M30+ 800 METER RUN
 ( Men 30) 1. David Sullivan, Greater Bost 2:17.1h; ( Men 35) 1. Sal Allah,
 Central Park 1:57.8h; ( Men 40) 1. Rick Smith, Boston RC 2:03.3h; 2. Tim
 O'Keefe, Maryland Mas 2:20.2h; ( Men 45) 1. Rob Jackson, Central Park 2:05.6h;
 2. Don Drozd, Unattached 2:10.1h; 3. Stephen G Viegas, IATC 2:21.7h; ( Men 50)
 1. Alan B Taplin, Unattached 2:20.02; 2. Robert Weiner, Sugarloaf Mt 2:22.18;
 3. Donny Wilcox, Unattached 2:23.55; 4. Jonathan C Tetherly, Boston RC
 2:27.19; 5. Larry Smith, Hurley's Her 2:31.73; ( Men 55) 1. Kenneth Skinner,
 HMRRC 2:28.01; 2. John Hurley, North Medfor 3:01.6h; ( Men 60) 1. C Christophe
 Rush, Tondonilis 2:26.0h; 2. Arthur Conro, Boston RC 2:28.0h; 3. John F
 Connor, NYAC 2:29.0h; 4. Bruce Marsh, Unattached 2:35.6h; 5. Chris Noble,
 Unattached 2:37.9h; ( Men 65) 1. Walt Gale, Hartford TC 2:38.3h; 2. Joseph C
 Kernan, NY Masters 3:03.0h; ( Men 75) 1. Bill Tribou, Hartford TC 3:09.61; 2.
 Jim McGilvray, No. Jersey M 3:44.11; ( Men 80) 1. Robert Matteson, Unattached
 3:37.08.

Finals M30+ 1,500 METER RUN
 ( Men 30) 1. David Sullivan, Greater Bost 4:52.95; ( Men 35) 1. Mick Grant,
 Greater Lowe 4:09.26; 2. Bob Saul, Unattached 5:05.87; ( Men 40) 1. Miles
 Vaughn, Westchester 4:15.08; 2. Alan Muir, Boston AA 4:17.00; ( Men 45) 1.
 Larry Cunningham, Sheashore St 5:03.81; ( Men 50) 1. Robert Weiner, Sugarloaf
 Mt 5:13.48; 2. Alan B Taplin, Unattached 5:15.67; ( Men 55) 1. Vic Zwolak,
 Unattached 4:37.55; 2. Kenneth Skinner, HMRRC 5:24.58; 3. John Hurley, North
 Medfor 6:24.55; ( Men 60) 1. John F Connor, NYAC 5:21.98; 2. Bruce Marsh,
 Unattached 5:27.06; 3. Chris Noble, Unattached 5:40.33; ( Men 65) 1. Walt
 Gale, Hartford TC 5:50.28; ( Men 75) 1. Bill Tribou, Hartford TC 6:56.70; 2.
 Jim McGilvray, No. Jersey M 7:47.55.

Finals M30+ 5,000 METER RUN
 ( Men 55) 1. Dick Haines, Aardvark  TC 19:27.33; 2. John Hurley, North Medfor
 28:34.17.

Finals M30+ 5,000 METER RACE WALK
 ( Men 40) 1. Steve Vaitones, HFC Strider 25:49.0h; ( Men 55) 1. Winston
 Crandall, NM Racewalke 28:13.0h; 2. Paul Mailman, N.Eng. Walk 33:34.9h; - Bill
 Wiecek, Syracuse Cha DQ; ( Men 65) - Cervin Robinson, Park Walkers DQ.

Finals M70+ 80 METER LOW HURDLES 30"
 ( Men 70) 1. Bill Townsend, Syracuse Cha 16.36 w:-2.7.

Finals M50-59 100 METER LOW HURDLES 36"
 ( Men 50) 1. Bill Dehorn, Unattached 16.38 w:0.7; - Bill Walsh, Maryland Mas
 DQ w:NWI.

Finals M60-69 100 METER LOW HURDLES 33"
 ( Men 60) 1. Haig Bohigian, Central Park 24.26 w:-1.9; ( Men 65) 1. James L
 Stookey, Maryland Mas 17.52 w:-1.9; 2. James Duncan, Twin City TC 19.93
 w:-1.9.

Finals M30-49 110 METER LOW HURDLES 39"
 ( Men 40) 1. Chris Polakowski, Unattached 20.98 w:0.7; ( Men 45) 1. Ivan
 Black, NYAC 20.60 w:0.7.

Finals M60+ 300 METER LOW HURDLES 30"
 ( Men 65) 1. James L Stookey, Maryland Mas 49.01; ( Men 80) 1. Frank Finger,
 Unattached 1:15.23.

Finals M30-49 400 METER LOW HURDLES 36"
 ( Men 40) 1. Joseph Varrone, Maryland Mas 1:00.77; 2. Chris Polakowski,
 Unattached 1:12.48; ( Men 45) 1. Ivan Black, NYAC 1:09.55; 2. Jesse Norman,
 Central Park 1:09.57.

Finals M50-59 400 METER LOW HURDLES 33"
 ( Men 50) 1. Warren Graff, Boston RC 1:08.53.

Finals M30-59 3,000 METER STEEPLECHASE
 ( Men 40) 1. Brent Ayer, Sheashore St 11:34.30; 2. Tim O'Keefe, Maryland Mas
 11:59.39; ( Men 50) 1. Robert Weiner, Sugarloaf Mt 13:15.34; ( Men 55) 1. John
 Hurley, North Medfor 15:39.54.

Finals M30+ 4X100 METER RELAY
 ( 30-39) 1. Central Park 45.6h; ( 40-49) 1. Boston RC 50.1h.

Finals M30-49 HIGH JUMP
 ( Men 35) 1. Rob Doran, Maryland Mas 5-0 (1.52m); ( Men 40) 1. Chris
 Polakowski, Unattached 5-04 (1.63m); ( Men 45) 1. Richard Sobel, Boston RC 5-0
 (1.52m); 1. Ivan Black, NYAC 5-0 (1.52m).

Finals M50-59 HIGH JUMP
 ( Men 50) 1. Bill Dehorn, Unattached 1.63m (5-04.25); 2. Alan B Taplin,
 Unattached 1.48m (4-10.25); 3. Buster Byrnes, Boston AA 1.37m (4-06); 4. Bill
 Walsh, Maryland Mas 1.22m (4-0); ( Men 55) 1. Horace Andrews, Boston RC 1.22m
 (4-0); 2. John Hurley, North Medfor 1.17m (3-10).

Finals M60-69 HIGH JUMP
 ( Men 60) 1. Joe Carlozzi, PCOM 3-10 (1.17m); 2. Rusty Hamilton, Unattached
 3-08 (1.12m); ( Men 65) 1. James L Stookey, Maryland Mas 4-08 (1.42m).

Finals M70+ HIGH JUMP
 ( Men 70) 1. Frank Brako, 65+ Runners 1.22m (4-0); ( Men 75) 1. Kenneth R
 Wheeler, HMTC 1.17m (3-10); 2. Nathaniel Heard, Manasota TC 0.92m (3-00.25); (
 Men 80) 1. Ian Hume, Bishop's Uni 1.02m (3-04).

Finals M30-49 POLE VAULT
 ( Men 35) 1. Rob Doran, Maryland Mas 2.74m (8-11.75); ( Men 45) 1. John
 Hoogasian, Ultimate A C 3.65m (11-11.75); 2. Jim Bell, Unattached 2.59m
 (8-06); 3. Charles Hill, Unattached 2.43m (7-11.50).

Finals M50-59 POLE VAULT
 ( Men 50) 1. Bill Dehorn, Unattached 3.20m (10-06); 2. Michael Zahner,
 Unattached 3.04m (9-11.75); 3. Bill Walsh, Maryland Mas 2.74m (8-11.75); 4.
 Buster Byrnes, Boston AA 2.59m (8-06); ( Men 55) - Horace Andrews, Boston RC
 NH.

Finals M60-69 POLE VAULT
 ( Men 60) 1. Peter Perkins, Unattached 9-0 (2.74m); 2. Rusty Hamilton,
 Unattached 8-0 (2.44m).

Finals M30-49 LONG JUMP
 ( Men 35) 1. Kevin W Cranford, Unattached 6.37m w:NWI (20-10.75); 2. David
 Tolson, Unattached 5.21m w:NWI (17-01.25); 3. Bob Saul, Unattached 5.07m w:NWI
 (16-07.75); ( Men 40) 1. Bill Dubois, Unattached 5.40m w:NWI (17-08.75); 2.
 Chris Polakowski, Unattached 5.02m w:NWI (16-05.75); 3. Mike Cassamasse,
 Sugarloaf Mt 4.56m w:NWI (14-11.50); ( Men 45) 1. John Oleski, Boston RC 5.03m
 w:NWI (16-06); 2. Ivan Black, NYAC 4.93m w:NWI (16-02.25).

Finals M50-59 LONG JUMP
 ( Men 50) 1. Bill Dehorn, Unattached 5.23m w:NWI (17-02); 2. Bill Walsh,
 Maryland Mas 4.67m w:NWI (15-04); 3. Gary Vanidestine, Unattached 4.58m w:NWI
 (15-00.50); 4. Buster Byrnes, Boston AA 3.54m w:NWI (11-07.50); ( Men 55) 1.
 Edward Mezzapelle, Unattached 3.27m w:NWI (10-08.75).

Finals M60-69 LONG JUMP
 ( Men 60) 1. Haig Bohigian, Central Park 3.99m w:NWI (13-01.25); 2. Joe
 Carlozzi, PCOM 3.64m w:NWI (11-11.50); ( Men 65) 1. James L Stookey, Maryland
 Mas 4.82m w:NWI (15-09.75); 2. James Duncan, Twin City TC 4.23m w:NWI
 (13-10.50).

Finals M70+ LONG JUMP
 ( Men 70) 1. Frank Brako, 65+ Runners 3.83m w:NWI (12-06.75); 2. Blair
 McFarlane, Unattached 3.79m w:NWI (12-05.25); 3. Bill Townsend, Syracuse Cha
 3.61m w:NWI (11-10.25); ( Men 75) 1. Kenneth R Wheeler, HMTC 2.72m w:NWI
 (8-11.25); 2. Nathaniel Heard, Manasota TC 2.34m w:NWI (7-08.25); ( Men 80) 1.
 Ian Hume, Bishop's Uni 2.31m w:NWI (7-07).

Finals M30-49 TRIPLE JUMP
 ( Men 35) 1. Kevin W Cranford, Unattached 13.59m w:NWI (44-07); ( Men 40) 1.
 Bill Dubois, Unattached 11.67m w:NWI (38-03.50); 2. Robert Richardson,
 Unattached 11.49m w:NWI (37-08.50); 3. Mike Cassamasse, Sugarloaf Mt 9.83m
 w:NWI (32-03); ( Men 45) 1. Ivan Black, NYAC 10.82m w:NWI (35-06); 2. John
 Oleski, Boston RC 9.71m w:NWI (31-10.25).

Finals M50-59 TRIPLE JUMP
 ( Men 50) 1. Bill Walsh, Maryland Mas 10.08m w:NWI (33-01); 2. Buster Byrnes,
 Boston AA 8.12m w:NWI (26-07.75).

Finals M60-69 TRIPLE JUMP
 ( Men 60) 1. Haig Bohigian, Central Park 8.62m w:NWI (28-03.50); ( Men 65) 1.
 James L Stookey, Maryland Mas 10.13m w:NWI (33-03).

Finals M70+ TRIPLE JUMP
 ( Men 70) 1. Frank Brako, 65+ Runners 8.25m w:NWI (27-01); 2. Bill Townsend,
 Syracuse Cha 8.16m w:NWI (26-09.25); ( Men 75) 1. Nathaniel Heard, Manasota TC
 5.52m w:NWI (18-01.50); 2. Edward J Coyle, South Hudson 4.55m w:NWI
 (14-11.25); ( Men 80) 1. Robert P Sorlien, URI TC 6.82m w:NWI (22-04.50); 2.
 Ian Hume, Bishop's Uni 6.54m w:NWI (21-05.50).

Finals M30-49 SHOT PUT
 ( Men 35) 1. Glenn C Metcalfe, Unattached 9.86m (32-04.25); ( Men 40) 1.
 Michael Rainey, NHMA 10.84m (35-06.75); 2. Edward D Daniels, N H Tracster
 9.92m (32-06.50); 3. James Hernandez, Unattached 7.88m (25-10.25); ( Men 45)
 1. Karl Johnson, Unattached 13.92m (45-08); 2. Dennis Chandler, Unattached
 11.66m (38-03.25); 3. Blair Schneider, Maryland Mas 6.88m (22-07).

Finals M50-59 SHOT PUT
 ( Men 50) 1. Kenneth Straley, Unattached 13.52m (44-04.25); 2. Jerry
 Bookin-Weiner, Boston AA 12.11m (39-08.75); 3. Bill Walsh, Maryland Mas 11.26m
 (36-11.50); 4. M. Geoffrey Brown, Adirondack 11.11m (36-05.50); 5. John Maley,
 Unattached 10.31m (33-10); 6. Buster Byrnes, Boston AA 9.21m (30-02.75); 7.
 Dale Dickie, Sub 5 TC 7.94m (26-00.75); ( Men 55) 1. Carl Wallin, Boston AA
 14.63m (48-0); 2. Edward Rowan, Unattached 9.75m (32-0).

Finals M60-69 SHOT PUT
 ( Men 60) 1. Leonard L Rosen, N H Tracster 12.56m (41-02.50); 2. Alan F
 Brooks, Unattached 12.30m (40-04.25); 3. Chuck Yost, Syracuse Cha 12.04m
 (39-06); 4. Meemo Maasik, Unattached 11.00m (36-01.25); 5. George Scott,
 WAC-CT 10.69m (35-01); 6. Joe Carlozzi, PCOM 10.52m (34-06.25); ( Men 65) 1.
 Len Olson, FAC 12.92m (42-04.75).

Finals M70+ SHOT PUT
 ( Men 70) 1. Charles L Pistorino, Sr., Potomac Vall 9.58m (31-05.25); ( Men
 75) 1. Kenneth R Wheeler, HMTC 9.32m (30-07); 2. Edward J Coyle, South Hudson
 7.65m (25-01.25); 3. Nathaniel Heard, Manasota TC 7.16m (23-06); 4. Vern
 Mattson, NE 65 + RC 4.74m (15-06.75); ( Men 80) 1. Bruno A Maki, Unattached
 8.96m (29-04.75); 2. Ian Hume, Bishop's Uni 8.06m (26-05.50).

Finals M30-49 DISCUS THROW
 ( Men 35) 1. David Tolson, Unattached 37.32m (122-05); 2. Bob Saul, Unattached
 24.52m (80-05); ( Men 40) 1. Edward D Daniels, N H Tracster 30.06m (98-07); (
 Men 45) 1. Karl Johnson, Unattached 41.98m (137-09); 2. Dennis Chandler,
 Unattached 31.00m (101-08); 3. Blair Schneider, Maryland Mas 16.78m (55-01).

Finals M50-59 DISCUS THROW
 ( Men 50) - John Maley, Unattached 29.82m (97-10); 1. Kenneth Straley,
 Unattached 41.12m (134-11); 2. M. Geoffrey Brown, Adirondack 41.06m (134-08);
 3. Jerry Bookin-Weiner, Boston AA 39.58m (129-10); 4. Buster Byrnes, Boston AA
 38.84m (127-05); 5. Bill Walsh, Maryland Mas 35.34m (115-11); 6. Jim
 Chamberas, Unattached 34.90m (114-06); ( Men 55) 1. David MacMillan,
 Unattached 38.22m (125-05); 2. Carl Wallin, Boston AA 36.08m (118-04); 3.
 Edward Rowan, Unattached 27.80m (91-02); 4. Horace Andrews, Boston RC 25.76m
 (84-06).

Finals M60-69 DISCUS THROW
 ( Men 60) 1. Leonard L Rosen, N H Tracster 41.80m (137-02); 2. Meemo Maasik,
 Unattached 39.38m (129-02); 3. Alan F Brooks, Unattached 39.32m (129-0); 4.
 Chuck Yost, Syracuse Cha 35.60m (116-09); 5. Dick Camp, Boston RC 35.42m
 (116-02); 6. Joe Carlozzi, PCOM 33.56m (110-01); 7. George Scott, WAC-CT
 30.20m (99-01); 8. Haig Bohigian, Central Park 28.90m (94-10); ( Men 65) 1.
 Len Olson, FAC 44.12m (144-09).

Finals M70+ DISCUS THROW
 ( Men 70) 1. Charles L Pistorino, Sr., Potomac Vall 27.56m (90-05); ( Men 75)
 1. Kenneth R Wheeler, HMTC 29.80m (97-09); 2. Nathaniel Heard, Manasota TC
 19.94m (65-05); 3. Vern Mattson, NE 65 + RC 13.32m (43-08); ( Men 80) 1. Ian
 Hume, Bishop's Uni 26.12m (85-08); 2. Bruno A Maki, Unattached 24.82m (81-05).

Finals M30-49 HAMMER THROW
 ( Men 40) 1. Edward D Daniels, N H Tracster 38.26m (125-06); ( Men 45) 1.
 Blair Schneider, Maryland Mas 12.38m (40-07).

Finals M50-59 HAMMER THROW
 ( Men 50) 1. Bill Walsh, Maryland Mas 31.30m (102-08); 2. Buster Byrnes,
 Boston AA 28.84m (94-07); 3. Jim Chamberas, Unattached 28.36m (93-0); ( Men
 55) 1. Carl Wallin, Boston AA 39.10m (128-03); 2. Edward Rowan, Unattached
 26.82m (88-0).

Finals M60-69 HAMMER THROW
 ( Men 60) 1. George Scott, WAC-CT 27.24m (89-04); ( Men 65) 1. Len Olson, FAC
 40.02m (131-03).

Finals M70+ HAMMER THROW
 ( Men 75) 1. Nathaniel Heard, Manasota TC 25.02m (82-01); ( Men 80) 1. Ian
 Hume, Bishop's Uni 21.78m (71-05).

Finals M30-49 JAVELIN THROW
 ( Men 30) 1. Tom Blanchard, Unattached 55.20m (181-01); ( Men 35) 1. Bob Saul,
 Unattached 46.66m (153-01); 2. David Tolson, Unattached 45.30m (148-07); ( Men
 40) 1. Thomas Nielsen, Unattached 58.94m (193-04); 2. Tom MacDowell,
 Unattached 44.14m (144-10); 3. Karl Molitoris, Unattached 42.96m (140-11); 4.
 Bill Dubois, Unattached 42.18m (138-05); ( Men 45) 1. Dennis Chandler,
 Unattached 49.92m (163-09); 2. Blair Schneider, Maryland Mas 21.66m (71-01).

Finals M50-59 JAVELIN THROW
 ( Men 50) - Gary Vanidestine, Unattached 30.50m (100-01); 1. Russ White,
 Potomac Vall 53.86m (176-08); 2. Bill Walsh, Maryland Mas 47.42m (155-07); 3.
 Bill Dehorn, Unattached 40.46m (132-09); 4. Buster Byrnes, Boston AA 32.22m
 (105-08); ( Men 55) 1. Fred Pamenter, Unattached 41.10m (134-10).

Finals M60-69 JAVELIN THROW
 ( Men 60) 1. Frank Illuzzi, Garden State 44.80m (147-0); 2. Robert A Youngs,
 Unattached 42.34m (138-11); 3. Chuck Yost, Syracuse Cha 37.48m (122-11); 4.
 Meemo Maasik, Unattached 34.36m (112-09); 5. George Scott, WAC-CT 24.84m
 (81-06); 6. Haig Bohigian, Central Park 23.40m (76-09); ( Men 65) 1. Len
 Olson, FAC 36.92m (121-01); 2. James Duncan, Twin City TC 36.58m (120-0).

Finals M70+ JAVELIN THROW
 ( Men 70) 1. Charles L Pistorino, Sr., Potomac Vall 31.92m (104-09); 2. Frank
 Brako, 65+ Runners 16.66m (54-08); ( Men 75) 1. Kenneth R Wheeler, HMTC 20.44m
 (67-01); ( Men 80) 1. Bruno A Maki, Unattached 25.78m (84-07); 2. Ian Hume,
 Bishop's Uni CAN 24.26m (79-07).


USA Track & Field New England


Home | Track & Field | Road Running | Race Walking | Cross Country | Mountain/Trail Running | Membership

Comments? E-mail USATF-NE with suggestions for this page. Thanks!