USATF New England Outdoor Championship
Northeastern University, Dedham MA - Saturday 06/16/01
TEAM SCORING (5-3-2-1, NE clubs only)
WOMEN: 1.Gr.Boston TC 22; 2.Montpelier T&F Club 14; 3.Reebok Boston 11; 4.Mid
Vermont and BAA, 10; 6.Greater Lowell RR 9; 7.Boston Int'l, Falmouth TC,
Cambridge RC, AirTime Athletics 5; 11.Liberty AC 2.
MEN: 1.Greater Boston TC 89; 2.BAA 14; 3.Boston Int'l 13; 4.Reebok Boston and
New Balance 10; 6.Athletics East 9; 7.Greater Lowell RR, Int'l Pole Vault
Club, Merrimack Valley Striders, New England Walkers 5.
COMPLETE RESULTS - FINALS
Women's 100 Meter Dash
PLACE ATHLETE NAME TEAM TIME
===== ============================ ========================= ==========
1 Marie-Andre LeBalnc Team New Brunswick 13.07 2.0
2 Isabelle Despres Team New Brunswick 13.19 2.0
3 Sophie Browne Unattached 13.21 2.0
4 Erica Doucet Team New Brunswick 13.29 2.0
5 Liz McLatchie Team New Brunswick 13.65 2.0
6 Sarah Lawson Greater Boston Track Club 13.97 2.0
Women's 200 Meter Dash
PLACE ATHLETE NAME TEAM TIME HT
===== ============================ ========================= ========== ==
1 vera Stenhouse Unattached 25.64 NWI 1
2 Nicole James Boston International 26.71 NWI 1
3 Marie-Andre LeBalnc Team New Brunswick 27.39 NWI 1
4 Caitlin Murphy Reebok Boston 27.63 NWI 1
5 Erica Doucet Team New Brunswick 27.77 NWI 1
6 Liz McLatchie Team New Brunswick 28.05 NWI 1
7 Sarah Lawson Greater Boston Track Club 28.65 NWI 2
8 Carolyn Cappetta Liberty Athletic Club 32.71 NWI 2
9 Kathy Nary Reebok Boston 37.44 NWI 2
Women's 400 Meter Dash
PLACE ATHLETE NAME TEAM TIME HT
===== ============================ ========================= ======= ==
1 vera Stenhouse Unattached 57.96 1
2 Caitlin Murphy Reebok Boston 59.23 1
3 Sylvie LeBlanc Team New Brunswick 1:02.36 1
4 Christine Kloiber Greater Boston Track Club 1:02.46 2
5 Maryse Theriault Team New Brunswick 1:02.89 1
6 Molly Sease Montpelier T&F 1:03.32 2
7 Andrea Toland Unattached 1:05.50 1
8 Carolyn Cappetta Liberty Athletic Club 1:12.24 2
Women's 800 Meter Run
PLACE ATHLETE NAME TEAM TIME HT
===== ============================ ========================= ======= ==
1 Deirdre Fleming Unattached 2:11.35 1
2 Melissa Sherman Falmouth TC 2:11.82 1
3 Amy Caissie Team New Brunswick 2:15.26 1
4 Annemarie Van Parys Brown University 2:15.59 1
5 Margerite DoRosario Greater Boston Track Club 2:18.61 2
6 Carmen Lagala Montpelier T&F 2:19.17 2
7 Kerry Aker Boston Athletic Associati 2:22.65 1
8 Michelle Lang Greater Boston Track Club 2:23.17 2
9 Nicole Wilson Boston Athletic Associati 2:23.60 1
10 Erin Dixon Team New Brunswick 2:24.98 1
11 Lindsay Hebert Montpelier T&F 2:27.49 2
12 Kim Mannen Central Park TC 2:27.97 2
13 Jessica Kinney Greater Boston Track Club 2:31.49 2
14 Maria Lina Cox Greater Boston Track Club 2:34.27 2
15 Liane Pancoast Greater Lowell RoadRunner 2:43.40 2
Women's 1,500 Meter Run
PLACE ATHLETE NAME TEAM TIME PTS
===== ============================ ========================= ======= ===
1 Julianne Littmann Westchester Puma TC 4:37.00
2 Maura Schneider Cambridge Running Club 4:40.90
3 Danielle Trelles Unattached 4:42.79
4 Jessica McGarty Reebok Boston 4:43.70
5 Jill Brennan Team New Brunswick 4:44.66
6 Emily Hampson Unattached 4:45.15
7 Devon Sargent Central Park TC 4:45.40
8 Amanda Bartlett Team New Brunswick 4:46.82
9 Sonja Elliann Central Park TC 4:48.25
10 Elizabeth Berry Unattached 4:59.79
11 Liz Haney Team New Brunswick 5:00.48
12 Gretchen Overholtzer Unattached 5:04.20
13 Megan Day Greater Boston Track Club 5:10.94
14 Milouda Aidour Unattached 5:13.28
15 Liane Pancoast Greater Lowell RoadRunner 5:35.35
16 Kathleen Cyr Westchester Puma TC 5:59.64
17 Karen Lein Liberty Athletic Club 6:01.51
Women's 5,000 Meter Run
PLACE ATHLETE NAME TEAM TIME
===== ============================ ========================= ========
1 Seana Carmean Greater Lowell RoadRunner 16:53.06
2 Beth Whitney Boston Athletic Associati 16:57.64
3 Michelle Cormier Team New Brunswick 17:18.74
4 Lynn Johnson Greater Boston Track Club 18:05.90
5 Donna Levy Boston Athletic Associati 18:15.32
6 Lindsay Laltoo Team New Brunswick 18:52.14
7 Charlene Snowdon Team New Brunswick 19:27.53
8 Elaine Coughlan Boston Athletic Associati 19:55.81
10,000 (contested 5/26, Waltham MA, included in team scoring)
PLACE ATHLETE NAME TEAM TIME
===== ============================ ========================= ========
1 Diana Bowser Boston Athletic Assoc 33:51.25
5
2 Janelle Kraus Asics 34:19.91
3 Michelle LaFleur Saucony 35:02.65
4 Laura Rhoads unattached 35:33.41
5 Seana Carmean Greater Lowell 35:48.35
3
6 Jessica Blake GBTC 37:24.60
2
7 Allie Kassens Jack's Pack 37:36.43
Women's 100 Meter High Hurdles
PLACE ATHLETE NAME TEAM TIME
===== ============================ ========================= ==========
1 Isabelle Despres Team New Brunswick 15.65 NWI
2 Sophie Browne Unattached 18.58 NWI
2 Mary Serdakowski Unattached 18.58 NWI
4 Emily Baadsvik Team New Brunswick 19.41 NWI
5 Erin Mulhern Unattached 19.50 NWI
Women's 4x100 Meter Relay
PLACE RELAY AFFILIATION TIME
===== =================================== =====
1 MONT Montpelier T&F 54.24
Women's 4x400 Meter Relay
PLACE RELAY AFFILIATION TIME
===== =================================== =======
1 MONT Montpelier T&F 4:14.76
2 GBTC Greater Boston Track Club 4:25.31
Women's High Jump
PLACE ATHLETE NAME TEAM MARK
===== ========================== =================== =====
1 Kristy Laramee Mid Vermont 1.72m 5'07.75
2 Beth Castagno Unattached 1.72m 5'07.75
2 Felicia Hodges Newburgh Elite 1.72m 5'07.75
4 Amanda Shepard Unattached 1.62m 5'03.75
Women's Pole Vault
PLACE ATHLETE NAME TEAM MARK
===== ========================== =================== =========
1 Caley Valliere AirTime Athletics 10'00.00" 3.05m
Women's Long Jump
PLACE ATHLETE NAME TEAM MARK
===== ========================== =================== =====
1 Melanie Vautour Team New Brunswick 4.03m NWI 13'02.75
Women's Triple Jump
PLACE ATHLETE NAME TEAM MARK
===== ========================== =================== ======
1 Sandra Reid Team New Brunswick 10.67m NWI 35'00.25
2 Ngozi Eze Unattached 9.83m NWI 32'03.00
- Felicia Hodges Newburgh Elite FOUL NWI
Women's Shot Put
PLACE ATHLETE NAME TEAM MARK
===== ========================== =================== ======
1 Rebecca Brooks Unattached 13.83m 45'04.50
2 Denise Pellitier Team New Brunswick 11.73m 38'06.00
3 Stacey Snow Unattached 11.52m 37'09.50
4 Rebecca Tucker Unattached 11.09m 36'04.75
5 Grace Cunningham Unattached 10.13m 33'03.00
6 Christine Richard Team New Brunswick 9.80m 32'02.00
7 Melanie Vautour Team New Brunswick 9.13m 29'11.50
Women's Discus Throw
PLACE ATHLETE NAME TEAM MARK
===== ========================== =================== ======
1 Stacey Snow Unattached 37.99m 124'08.00
2 Denise Pellitier Team New Brunswick 37.47m 122'11.00
3 Rebecca Tucker Unattached 33.71m 110'07.00
4 Grace Cunningham Unattached 31.30m 102'08.00
5 Emily Baadsvik Team New Brunswick 28.14m 92'04.00
Women's Hammer Throw
PLACE ATHLETE NAME TEAM MARK
===== ========================== =================== ======
1 Alexandria Givan New Haven Age Group 58.88m 193'02.00
2 Brenda Start Unattached 55.95m 183'07.00
3 Stacey Snow Unattached 36.38m 119'04.00
Women's Javelin Throw
PLACE ATHLETE NAME TEAM MARK
===== ========================== =================== ======
1 Elissa Burnell Mid-Vermont TC 39.52m 129'08.00
Men's 100 Meter Dash
PLACE ATHLETE NAME TEAM TIME HT
===== ============================ ========================= ========== ==
1 Karim-Ben Saunders Greater Boston Track Club 10.63 1.7 1
2 Achebe Hope Greater Boston Track Club 10.79 1.7 1
3 Johann Jack Greater Boston Track Club 10.86 1.6 2
4 Eric Groce Unattached 10.90 1.7 1
5 Louis Poirier Team New Brunswick 11.02 1.7 1
6 Jeremy Nichols Unattached 11.24 1.7 1
7 Jean-Marc Daigle Team New Brunswick 11.47 1.7 1
8 Sean Harmon Unattached 11.50 1.7 1
9 Serge Despres Team New Brunswick 11.78 1.6 2
10 Neil Steinberg Unattached 11.95 1.6 2
11 Jason Pollutro Greater Boston Track Club 12.06 1.6 2
Men's 200 Meter Dash
PLACE ATHLETE NAME TEAM TIME HT
===== ============================ ========================= ========== ==
1 Achebe Hope Greater Boston Track Club 21.81 1.8 1
2 Karim-Ben Saunders Greater Boston Track Club 21.84 1.8 1
3 Johann Jack Greater Boston Track Club 22.02 1.8 1
4 Eric Groce Unattached 22.48 1.8 1
5 Louis Poirier Team New Brunswick 22.69 1.8 1
6 Joe Ciollo Reebok Boston 22.71 1.8 1
7 John Byrner Greater Boston Track Club 23.12 NWI 2
8 Sean Harmon Unattached 23.13 NWI 2
9 David Callum Greater Boston Track Club 23.38 1.8 1
10 Alan Fetters Unattached 23.90 NWI 2
11 Neil Steinberg Unattached 23.92 NWI 2
12 Jason Pollutro Greater Boston Track Club 24.53 NWI 2
13 Roger Pierce Unattached 25.66 NWI 2
Men's 400 Meter Dash
PLACE ATHLETE NAME TEAM TIME HT
===== ============================ ========================= ======= ==
1 Joe Ciollo Reebok Boston 49.20 1
2 Mark Reynolds Greater Boston Track Club 49.53 1
3 Remi Comeau Team New Brunswick 50.82 1
4 Dave Cahill Greater Boston Track Club 52.32 1
5 Gab LeBlanc Team New Brunswick 53.38 1
6 Jeff Rockwood Greater Boston Track Club 54.17 1
7 Adam Kellar Team New Brunswick 54.64 1
8 Dave Neumann Unattached 54.86 2
9 Roger Pierce Unattached 57.37 2
10 Kaya Ismet Greater Boston Track Club 57.56 2
11 james Buresh Unattached 1:00.14 2
Men's 800 Meter Dash
PLACE ATHLETE NAME TEAM TIME HT
===== ============================ ========================= ======= ==
1 Erik Nedeau Team New Balance 1:50.00 1
2 Desmond English Westchester Puma TC 1:51.41 1
3 Hamish Thorpe Unattached 1:52.31 1
4 Dan Wilson Unattached 1:52.52 1
5 Aaron Brinsko Greater Boston Track Club 1:52.53 1
6 Trevor Sykes Unattached 1:53.13 1
7 Nick Gantt Unattached 1:53.21 1
8 Chris Simpson Greater Boston Track Club 1:53.68 1
9 Geoff Goetz Unattached 1:53.84 2
10 Filip Jogodzinski New York AC 1:53.98 1
11 Justin Niedzialek Boston Athletic Associati 1:54.30 1
12 Richard Walcott Bermuda 1:54.71 2
13 Jason Andrew Westchester Puma TC 1:56.17 2
14 Jim Watson Westchester Puma TC 1:57.89 2
15 Damian Simmons Bermuda 1:58.80 2
16 Chad Natti Unattached 2:01.13 3
17 Dave Perllirier Team New Brunswick 2:01.38 3
18 Andre Barnes Westchester Puma TC 2:02.03 3
19 Christopher Coxen Greater Boston Track Club 2:02.84 3
20 Jeff Baroody Unattached 2:03.06 3
21 Andy Silvia Greater Boston Track Club 2:03.47 2
22 Joe Hyland Unattached 2:03.49 2
23 Travis Dunbar Athletics East 2:03.53 3
24 Casey Comiskey Unattached 2:03.59 3
25 Josh Burek Unattached 2:03.91 4
26 Kris Mychasiw Team New Brunswick 2:05.60 3
27 Kyle Bernhardy Reebok Boston 2:06.61 2
28 Peter Warrington Unattached 2:07.58 4
29 Joe Grand Greater Boston Track Club 2:09.05 4
30 Andrew McCullough Montpelier T&F 2:13.28 4
31 John Rilli Hfc Striders 2:13.58 4
32 Bruce Goode Athletics East 2:16.69 3
33 Ciaran O'Donovan Unattached 2:19.58 2
34 Gino Caro Hartford Track Club 2:21.59 4
35 Bob Pertak Westchester Puma TC 2:25.92 4
36 Jon Berit Greater Boston Track Club 2:37.43 4
Men's 1,500 Meter Run
PLACE ATHLETE NAME TEAM TIME HT
===== ============================ ========================= ======= ==
1 Josh Palazola Unattached 3:53.31 1
2 Amerigo Rossi New York AC 3:53.80 1
3 Brian Cunningham Fila 3:56.15 1
4 Matt Brophy Team New Brunswick 3:56.30 1
5 Dan Johnson Boston Athletic Associati 3:56.93 1
6 Joe Moody Reebok Boston 3:58.49 1
7 Rich Voliva Greater Boston Track Club 4:00.83 1
8 Dennis Floyd Greater Boston Track Club 4:06.96 1
9 Adam Metcalf Unattached 4:11.91 1
10 Jeffrey Townsend Athletics East 4:14.93 2
11 John Scherrer Central Park TC 4:17.61 2
12 Stephen Sipe Central Park TC 4:19.41 2
13 Svein Piene Fredericton Legion TC 4:21.08 2
14 Ed Ellison Athletics East 4:24.56 2
15 Marcello Scippa Athletics East 4:26.97 2
16 Ed Skricki Unattached 4:27.51 2
17 Roly McSorly Fredericton Legion TC 4:33.06 2
18 Steve Connor Unattached 4:43.56 2
- Colin McArdle Greater Boston Track Club DNF 2
- Gbolahan Fatagua Reebok Boston DNF 1
Men's 3,000 Meter Run M
PLACE ATHLETE NAME TEAM TIME
===== ============================ ========================= ========
1 Chris Volante Boston Athletic Associati 8:42.29
2 Eric Johnson Unattached 8:43.38
3 Mike Richardson Boston Athletic Associati 8:58.95
4 Dan McCue Athletics East 9:07.01
5 Mike Owens Westchester Puma TC 9:10.64
6 Kevin Grant Unattached 9:15.99
7 Chris Voce Reebok Boston 9:32.00
8 Lee Cox Greater Boston Track Club 9:51.07
9 Joshua Good Unattached 9:55.98
10 Michael McAleer Westchester Puma TC 9:57.38
11 Jeffrey Mader Mizuno 10:21.60
Men's 5,000 Meter Run
PLACE ATHLETE NAME TEAM TIME
===== ============================ ========================= ========
1 Daniel Smith Greater Boston Track Club 15:15.72
2 Bradford Klinedinst Merrimack Valley Striders 15:28.12
3 Brian Moody Merrimack Valley Striders 15:31.30
4 Jesse Darley Greater Boston Track Club 15:36.68
5 Greg Coughlan Boston Athletic Associati 15:44.92
6 Matt Pimentel Unattached 15:50.87
7 John Noland Boston Athletic Associati 16:03.10
8 Adam Stacey Team New Brunswick 16:10.50
9 Dave Hannon Athletics East 16:16.03
10 Van Townsend Unattached 16:31.57
11 Christopher Wells Greater Boston Track Club 16:47.00
12 Marcos Ribeiro Westchester Puma TC 16:50.53
13 Eric Marenburg Merrimack Valley Striders 16:57.49
14 Bill Newsham Greater Boston Track Club 17:06.19
15 Marcello Scippa Athletics East 17:56.61
10,000 (contested 5/26 at Northeastern U, in team scoring)
PLACE ATHLETE NAME TEAM TIME
===== ============================ ========================= ========
1 Bryce Lindemood unattached 32:11.6
2 James Pawlicki GBTC 33:32.5
3 John Blouin GBTC 34:10.4
4 Noah Kraut GBTC 36:46.2
Men's 100 Meter High Hurdles M
PLACE ATHLETE NAME TEAM TIME
===== ============================ ========================= ==========
1 Lamonte Brown Boston International 14.75 1.8
2 Najimu Gabisi Boston International 14.86 1.8
3 Jeremy Nichols Unattached 15.44 1.8
4 Marc Lefebvre Greater Boston Track Club 16.37 1.8
5 Alan Fetters Unattached 16.70 1.8
6 Serge Despres Team New Brunswick 17.01 1.8
7 Joe Serdakowski Unattached 22.02 1.8
Men's 400 Meter Int Hurdles M
PLACE ATHLETE NAME TEAM TIME
===== ============================ ========================= =======
1 Lamonte Brown Boston International 54.94
2 Chad Natti Unattached 55.66
3 Dave Cahill Greater Boston Track Club 56.93
4 Mark Goguen Team New Brunswick 58.93
5 Jeff Rockwood Greater Boston Track Club 1:00.97
6 Andre Gaudet Team New Brunswick 1:01.45
7 Warren Graff Unattached 1:08.79
Men's 3,000 Meter Steeplechase M
PLACE ATHLETE NAME TEAM TIME
===== ============================ ========================= ========
1 Michael Thatcher Unattached 9:09.84
2 John Russell Team New Balance 9:15.42
3 Ryan Carrara Greater Lowell RoadRunner 9:21.52
4 Michael Maloney Greater Lowell RoadRunner 9:30.03
5 Matthew Lyons Greater Boston Track Club 10:25.71
- Matt St.Germaine Whirlaway RT DNF
Men's 4x100 Meter Relay
PLACE RELAY AFFILIATION TIME
===== =================================== =====
1 GBTC Greater Boston Track Club 43.28
2 AE Athletics East 47.89
Men's 4x400 Meter Relay
PLACE RELAY AFFILIATION TIME
===== =================================== =======
1 GBTC Greater Boston Track Club 3:27.96
2 WEST Westchester Puma TC 3:28.13
3 AE Athletics East 3:38.11
4 GBTC "B" Greater Boston Track Club 3:39.79
5 GBTC "C" Greater Boston Track Club 3:48.40
Men's High Jump
PLACE ATHLETE NAME TEAM MARK
===== ========================== =================== =====
1 Robert Mishev Unattached 1.93m 6'04.00
2 Marc Lefebvre Greater Boston Trac 1.93m 6'04.00
Men's Pole Vault
PLACE ATHLETE NAME TEAM MARK
===== ========================== =================== =========
1 Daniel Lefever Unattached 14'00.00" 4.27m
2 Walter Cummings Unattached 12'06.00" 3.81m
3 Matt Gault International PV Cl 12'06.00" 3.81m
4 Gabriel Verdaguer Unattached 12'00.00" 3.66m
5 John Hoogasian Unattached 11'00.00" 3.35m
Men's Long Jump
PLACE ATHLETE NAME TEAM MARK
===== ========================== =================== =====
1 Jeff Soderquist Greater Boston Trac 7.25m NWI 23'09.50
2 Jon Pronovost Unattached 6.83m NWI 22'05.00
3 Gabriel Verdaguer Unattached 6.53m NWI 21'05.25
4 Alan Fetters Unattached 5.98m NWI 19'07.50
5 Adam Kellar Team New Brunswick 5.54m NWI 18'02.25
Men's Triple Jump
PLACE ATHLETE NAME TEAM MARK
===== ========================== =================== ======
1 Jon Pronovost Unattached 13.23m NWI 43'05.00
2 Walter Cummings Unattached 13.18m NWI 43'03.00
Men's Shot Put
PLACE ATHLETE NAME TEAM MARK
===== ========================== =================== ======
1 Pierre Faber Unattached 16.55m 54'03.75
2 Michael Zolkiewicz Unattached 15.10m 49'06.50
3 Chris Ferrara Unattached 14.64m 48'00.50
4 Michael Coronado Unattached 13.69m 44'11.00
5 Joe Ferrara Unattached 13.53m 44'04.75
6 Dan Brown Unattached 13.16m 43'02.25
7 Remi Aucoin Team New Brunswick 11.60m 38'00.75
Men's Discus Throw
PLACE ATHLETE NAME TEAM MARK
===== ========================== =================== ======
1 Mike Pockoski Unattached 53.25m 174'08.00
2 Michael Zolkiewicz Unattached 50.46m 165'07.00
3 Horace Pendergrass Unattached 47.79m 156'09.00
4 Michael Cummiskey Unattached 47.18m 154'09.00
5 Joe Welch Greater Boston Trac 45.56m 149'06.00
6 Chris Ferrara Unattached 43.20m 141'09.00
7 Bill Cotter Unattached 40.67m 133'05.00
8 Abe Weinograd Unattached 37.18m 122'00.00
9 Michael Coronado Unattached 34.05m 111'08.00
Men's Hammer Throw
PLACE ATHLETE NAME TEAM MARK
===== ========================== =================== ======
1 Paddy McGrath Ireland 74.60m 244'09.00
2 Mike Pockoski Unattached 60.88m 199'09.00
3 Joe Welch Greater Boston Trac 55.99m 183'08.00
4 Matt Campanelli Unattached 53.58m 175'09.00
5 Dan Brown Unattached 52.14m 171'01.00
6 Greg Hurley Unattached 50.22m 164'09.00
7 Bill Cotter Unattached 47.43m 155'07.00
8 Peter McCutcheon Unattached 45.19m 148'03.00
9 Mark Howard Unattached 37.96m 124'06.00
Men's Javelin Throw
PLACE ATHLETE NAME TEAM MARK
===== ========================== =================== ======
1 Eric Martin Extreme Technique 55.54m 182'03.00
2 Jonathan Nason Team New Brunswick 52.25m 171'05.00
3 Brenner Abbott Unattached 50.06m 164'03.00
4 Jeremy Nichols Unattached 43.29m 142'00.00
5 Serge Despres Team New Brunswick 40.63m 133'03.00
|